Sojusz kardiologów i co to jest
Co to jest, że Sojusz kardiologów i geriatrów dla dobra starszych pacjentów. Definicja: Geriatrzy.

Czy przydatne?

Definicja Sojusz kardiologów i geriatrów dla dobra starszych pacjentów w słowniku

Co to jest Sojusz kardiologów i geriatrów dla dobra starszych pacjentów: Geriatrzy, kardiolodzy i anestezjolodzy proponują jak najszybsze opracowanie szczególnych standardów leczenia pacjentów w wieku ponad 75 roku życia. Określenie takich wytycznych jest dziś pilnym wyzwaniem dla medycyny inwazyjnej, bo etapowo przesuwa się w górę granica wieku osób kwalifikowanych do poważnych zabiegów operacyjnych.

Wypracowanie takich standardów w dziedzinie przygotowania przedoperacyjnego, zabiegu, a później leczenia pooperacyjnego podniosłoby bezpieczeństwo diagnozowania i poprawiło jakość terapii osób starszych.
– Problemem numer jeden u osób w starszym wieku, które poddane zostały długotrwałej narkozie w trakcie zabiegów kardiologicznych, jest pogorszenie się ich funkcji poznawczych obserwowane po przejściu takiego zabiegu – wyjaśnia dr Jerzy Derejczyk, ordynator oddziału geriatrii Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach, prezes śląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.
Natomiast z doświadczeń Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wynika, iż pośrodku ostatnich 5 lat odsetek osób starszych leczonych inwazyjnie systematycznie rośnie. Jak informuje doc. Mariusz Gąsior z ŚCChS, przeciętnie leczenie kardiologiczne jednego pacjenta kosztuje ok. 12 tys. złotych, a w tym samym zakresie leczenie osoby starszej – 8267 złotych. A więc prawie o 1/3 mniej. Złożona jest na to sporo przyczyn, pomiędzy innymi taka, iż w razie osób starszych, w obawie przed możliwością powikłań, stosuje jednak mniej terapii inwazyjnych – droższych, aczkolwiek bardziej efektywnych.

Statystyka zmusza do działania
Ze statystyk wynika, że 25% osób po 75 roku życia wskutek znieczulenia ponosi trwały uszczerbek na zdrowiu w formie pogorszenia się pamięci i wystąpienia zespołów otępiennych.
– Bardzo regularnie pojawia się również u nich majaczenie w momencie pooperacyjnym, które jest stanem zagrożenia życia. Zdolność zapobiegania takim sytuacjom, ich rozpoznawania i leczenia, to dla nas nowe wyzwanie – mówi Jerzy Derejczyk.
Geriatrzy razem z kardiologami i anestezjologami szukają rozwiązań, które pozwoliłyby na pomniejszenie skutków ubocznych znieczuleń służących u starszych pacjentów.
To nie jedyny problem, jakiemu muszą sprostać lekarze. W leczeniu ludzi starszych niezbędna także jest szersza wiedza dotycząca farmakoterapii. Ostatnie 10-15 lat, to między innymi moment ogromnego postępu w neurofarmakologii. Na rynku jest dostępnych sporo nowych leków wykorzystywanych leczeniu zaburzeń pamięci, zaburzeń nastrojów, lecz niestety, wiedza o nich nie jest powszechna wśród lekarzy. Nie mają jej gdzie zdobyć jako studenci.
– Do chwili obecnej na naszych uczelniach medycznych nie uczy się geriatrii. Przed studentami amerykańskimi studiującymi w Polsce stawia się taki obowiązek, bo zdolność leczenia osób starszych jest istotną kompetencją we współczesnej medycynie wymaganą od lekarzy w wielu państwach. Dla zagranicznych studentów uruchamia się takie zajęcia, dla polskich studentów nie. To trzeba jak najszybciej zmienić, ponieważ w społeczeństwie bardzo błyskawicznie rozpoczyna przybywać ludzi starszych – zauważa Jerzy Derejczyk.
Brakuje geriatrów
Jak się szacuje, w Polsce specjalnej opieki medycznej wymaga 2 miliony osób starszych. Lekarzy ekspertów w zakresie geriatrii mamy raptem około 140, z czego – zgodnie ze specjalizacją – pracuje ok. 80 osób. Na samym Śląsku jest ok. 30 lekarzy geriatrów.
Tematykę operacyjnego leczenia osób w starszym wieku omawiano w trakcie niedawnej konferencji naukowej w Sosnowcu zorganizowanej poprzez katowicki oddział Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. Pomysłodawcami konferencji i jej tematyki byli prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i dr Jerzy Derejczyk, ordynator oddziału geriatrii Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach
Objawy SOR 2009: Podliczamy Szpitalne Oddziały Ratunkowe:
Przyczyny ratunkowe, najczęściej niezyskowne i generujące poważne utraty finansowe szpitali, weszły wraz ze swymi macierzystymi lecznicami w nowy, 2009 rok. Postanowiliśmy przyjrzeć się ich kontraktom i sojusz kardiologów i geriatrów dla dobra starszych pacjentów.
Objawy Ścigamy Się Z Czasem:
Przyczyny wśród laboratoriów medycznych pełnią laboratoria mikrobiologiczne. Ich poprawne funkcjonowanie wpływa między innymi na ograniczenie zakażeń szpitalnych. W tym celu muszą być jednak zachowane sojusz kardiologów i geriatrów dla dobra starszych pacjentów.
Objawy Sposób Małopolskiego NFZ Na Kadrowe "Białe Plamy" W Opiece Zdrowotnej:
Przyczyny się dostępu lekarzy do specjalizacji, to już w niedalekiej przyszłości może dojść do poważnych problemów jeśli chodzi o liczbę lekarzy ekspertów By zlikwidować białe plamy małopolski NFZ planuje w sojusz kardiologów i geriatrów dla dobra starszych pacjentów.
Objawy Seksualność Polaków: Leczenie Zaburzeń, To Nadal Tabu W Ochronie Zdrowia:
Przyczyny intymnej sferze życia, to również problem zdrowotny. W czasie gdy, jak przyznaje prof. Zbigniew Lew-Starowicz, krajowy konsultant w zakresie seksuologii, z terapii w tym zakresie praktycznie mogą sojusz kardiologów i geriatrów dla dobra starszych pacjentów.
Objawy Szwedzki Raport O Polskiej Onkologii: Wybiórczy I Zbyt:
Przyczyny raportu Karolinska Institutet, niskie nakłady na terapie onkologiczne w Polsce są sygnałem utrudnień występujących w dostępie do nowoczesnych terapii. Jednak analizujący dla nas raport onkolodzy sojusz kardiologów i geriatrów dla dobra starszych pacjentów.

Czym jest Sojusz kardiologów i znaczenie w Słownik medycyny S .

  • Dodano:
  • Autor: