SOR 2009: podliczamy co to jest
Co to jest, że SOR 2009: podliczamy szpitalne oddziały ratunkowe. Definicja: Szpitalne oddziały.

Czy przydatne?

Definicja SOR 2009: podliczamy szpitalne oddziały ratunkowe w słowniku

Co to jest SOR 2009: podliczamy szpitalne oddziały ratunkowe: Szpitalne oddziały ratunkowe, najczęściej niezyskowne i generujące poważne utraty finansowe szpitali, weszły wraz ze swymi macierzystymi lecznicami w nowy, 2009 rok. Postanowiliśmy przyjrzeć się ich kontraktom i porównać ubiegłoroczne kwoty dobowe do tych, które obowiązują w tym roku.

Pierwsze wnioski już są: pieniędzy jest więcej, lecz ciągle o sporo zbyt niewiele. Niezbędne jest finansowanie gotowości oddziału, na którym, niezależnie od tego, czy pacjent jest, czy go nie ma, musi czuwać wykwalifikowany personel.
Edyta Grabowska-Woźniak, rzecznik Centrali NFZ przyznaje, iż najlepiej finansowane są SOR-y, które przyjmują nie tylko najwięcej, lecz również najciężej chorych pacjentów.
- W 2008 r. kwota dobowa naszego SOR-u wynosiła 5,7 tys. zł, aktualnie wzrosła do 6,5 tys. zł - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Mariusz Jędrzejczak, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu. - Znaczy to tylko tyle, iż zamiast utraty 2,4 mln zł pośrodku roku szpitalny oddział ratunkowy spowoduje stratę 2 mln zł. Realny wydatek pracy tej jednostki wynosi gdyż w naszym przypadku 11,8 tys. zł na 24 godziny. Gotowość i procedury

Zdaniem dyrektora Jędrzejczaka SOR-y pozostaną niezyskowne tak długo, jak długo nie zmieni się struktura ich finansowania.
- Niezbędne jest finansowanie gotowości oddziału, na którym, niezależnie od tego, czy pacjent jest, czy go nie ma, musi czuwać wykwalifikowany personel i dobry sprzęt, musi palić się światło, a grzejniki muszą emitować ciepło - ocenia dyrektor. - Niezależnie od gotowości powinny być z kolei finansowane realizowane w SOR procedury medyczne.
również mało, ponieważ o 773 zł, wzrosła kwota dobowa SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Wynosi teraz 9,3 tys. zł.
- SOR działa u nas w powiązaniu z izbą przyjęć - tłumaczy Małgorzata Przysada, zastępca dyrektora do spraw medycznych. - Łącznie poprzez obie jednostki przewija się pośrodku doby ok. 200 pacjentów. Jeżeli przyjrzymy się stawce kwoty dobowej i odliczymy powyżej połowę na samo tylko płaca dwóch dyżurujących lekarzy, a
również pielęgniarek i personelu pomocniczego, to na pokrycie innych wydatków zostanie mało.
Dyrektor Przysada zwraca także uwagę, iż SOR nie jest oddziałem ratunkowym z prawdziwego zdarzenia: nie prowadzi na przykład hospitalizacji obserwacyjnej i nie spełnia wszystkich wymogów ustalonych dla szpitalnego oddziału ratunkowego.
- Taką jednostkę zamierzamy dopiero wybudować - mówi wicedyrektor do spraw medycznych. - lecz tam stawka 9,3 tys. zł na dobę będzie tylko kroplą w morzu potrzeb. kwoty lekko w górę
Na Pomorzu zostało zakontraktowanych na 2009 r. 12 SOR-ów. To tyle samo, co w roku 2008. kwoty dobowe są bardzo różne: od 5 do 16 tys. zł. Tutaj
również widać, iż nieco wzrosły.
- W najwyższym stopniu poprawiło się SOR-owi w Szpitalu Powiatowym w Kartuzach, który zamiast 3 tys. zł na dobę będzie miał 7 tys. zł - informuje Mariusz Szymański, rzecznik Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - SOR w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie otrzymał 11,7 tys. zł (miał 10, 5 tys.), w Szpitalu Miejskim w Gdyni dostał 11,6 tys zł (miał 9,2 tys.), a w Szpitalu Specjalistycznym św. Wojciecha „Na Zaspie”, rekordzista w woj., jeżeli chodzi o stawkę, zarobi na dobę 16 zamiast, jak dotychczas, 15 tys. zł.
Na Mazowszu NFZ zakontraktował w 2008 r. SOR-y na ogólną kwotę 62,3 mln zł. W pierwszym półroczu 2009 r. (kontrakty zostały tu podpisane tylko na sześć miesięcy) płatnik wyda na ten cel blisko 38 mln zł.
- Np. SOR SPZOZ w Mławie, który w drugim półroczu 2008 r. miał umowę w wysokości 1,3 mln zł, w pierwszym półroczu br. podpisał kontrakt na 2,7 mln zł - mówi Wanda Pawłowicz, rzecznik Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Analogicznie wzrosły kontrakty SOR-ów w Grodzisku Mazowieckim (z 1,7 mln do 1,9 mln zł) albo w Makowie Mazowieckim (z 1,2 mln do 1,6 mln zł). Jaki SOR taki kontrakt? Edyta Grabowska-Woźniak, rzecznik Centrali NFZ, podkreśla, iż najlepiej finansowane są SOR-y, które przyjmują nie tylko najwięcej, lecz
również najciężej chorych pacjentów.

- Wszelakie regulacje powiązane z algorytmem wyliczania ryczałtu dobowego, który wszedł w życie w połowie 2008 r. wraz z JGP, znajdują się w zarządzeniu szpitalnym prezesa NFZ - dodaje rzecznik Centrali. - kwota dobowa SOR zależy zatem od ICD-10 pacjentów przyjmowanych w poprzednim okresie rozliczeniowym, stopnia wyposażenia w ciężki sprzęt diagnostyczny i kwalifikacji personelu. Nie trzeba dodawać, iż rozpiętości w wysokości stawek są duże.
Istotnie. Dobrze widać to nawet w samej tylko Warszawie. W drugim półroczu 2008 r. SOR Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA miał stawkę dobową w wysokości 8,5 tys. zł, w trakcie gdy na przykład SOR-y Szpitala Bielańskiego (12,7 tys. zł), Szpitala Bródnowskiego (13,2 tys. zł) albo Wojskowego Instytutu Medycznego (10,8 tys. zł) były finansowane na wyższym poziomie. Podobne środki na działanie otrzymywały z kolei SOR-y szpitali wojewódzkich w Olsztynie, Elblągu i Zielonej Górze (odpowiednio: 7,3 tys. zł., 7,7 tys. zł., i 8,4 tys. zł). Na poziomie powyżej 9 tys. zł na dobę finansowane były SOR-y w Wadowicach i Gorlicach, a SOR w Nowym Sączu przekroczył pułap 12 tys. zł na 24 godziny (dane liczbowe pochodzą z Centrali NFZ).
- Wszystko zależy od indywidualnych warunków panujących w każdym szpitalu - zaznacza Edyta Grabowska-Woźniak. - Niemniej warto podkreślić, iż finansowanie szpitalnego oddziału ratunkowego ma związek z wewnętrzną organizacją lecznicy. jeżeli SOR działa w trybie nagłym, tzn. wyposażony pacjent wędruje na inny oddział, do innej placówki albo do domu, to nie będzie miał strat. jeżeli z kolei działa jak gabinet i zajmuje się przypadkami, które powinny pozostać w gestii POZ albo specjalistyki, musi liczyć się z deficytem.
Edyta Grabowska-Woźniak dodaje, iż w minionych miesiącach pojawił się pomysł finansowania SOR-ów z dwóch źródeł: gotowości do pracy ze środków resortu zdrowia i wykonanych procedur ze środków NFZ, nie ma jednak zgody na wykorzystanie takiego rozwiązania.
To zbyt niewiele
Co na temat finansowania SOR-ów w 2009 r. sądzi prof. Juliusz Jakubaszko, konsultant krajowy w zakresie ratownictwa medycznego?

- Nasze oczekiwania są znacząco wyższe - ocenia. - Nie chodzi o to, by kwoty dobowe „trochę” wzrosły, lecz by powiększyły się, lekko licząc, trzykrotnie, jest to tak, by mogły pokryć realne wydatki funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych. Z mojej wiedzy wynika, iż kontrakty dają środki na zaspokojenie 20-30 procent rzeczywistych potrzeb. To kluczowy przyczyna, dla którego sporo SOR-ów generuje rocznie 2-3 -milionowe długi i jest dla szpitala finansową kulą u nogi. W rezultacie dyrektorzy lecznic dążą do ich zamykania. Chyba, iż nie brakuje im determinacji, a przychody z innych oddziałów są w stanie wyrównać utraty
Objawy Szpitalne Inwestycje Chcą Dogonić Baby Boom:
Przyczyny narodzin towarzyszy inwestycyjny boom w szpitalach położniczych Z danych GUS wynika, iż w 2008 r. zarejestrowano o powyżej 26 tys. urodzeń żywych więcej niż w 2007 r. W I półroczu 2009 r. liczba sor 2009: podliczamy szpitalne oddziały ratunkowe.
Objawy Skurczowa I Rozkurczowa Niewydolność Serca. W Czym Różne, W Czym Podobne?:
Przyczyny podziałów niewydolności serca (NS). Z patofizjologicznego punktu widzenia najistotniejszym jest podział na skurczową i rozkurczową NS. Istotą pierwszej jest obniżona kurczliwość ze pomniejszoną sor 2009: podliczamy szpitalne oddziały ratunkowe.
Objawy Sztokholm: Polscy Kardiolodzy Potwierdzili Swoją Markę:
Przyczyny Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC Sztokholm 2010). Zadaniem znakomitych, polskich kardiologów polscy lekarze zaprezentowali w nim własne osiągnięcia znakomicie. ESC ma status sor 2009: podliczamy szpitalne oddziały ratunkowe.
Objawy Szpitale Bez Bólu - Pierwsze W Polsce!:
Przyczyny opolskim, to pierwsze polskie lecznice, które posiadają szczególny certyfikat Polskiego Towarzystwa Badania Bólu (PTBB). Są one gwarancją, iż w takich szpitalach leczenie ... nie boli. Nie boli w sor 2009: podliczamy szpitalne oddziały ratunkowe.
Objawy Specjaliści: Szczepionka Przeciwko HPV - Tak, Ale To Nie Jest Zwolnienie Z Cytologii:
Przyczyny państwa członkowskie sfinansowały program powszechnych szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). - To byłoby coś. Dziś to praktycznie jedyne dostępne nam narzędzie do walki z rakiem sor 2009: podliczamy szpitalne oddziały ratunkowe.

Czym jest SOR 2009: podliczamy znaczenie w Słownik medycyny S .

  • Dodano:
  • Autor: