Tanoreksja: moda na opalanie co to jest
Co to jest, że Tanoreksja: moda na opalanie może być zgubna. Definicja: Dziewczyny lubią brąz.

Czy przydatne?

Definicja Tanoreksja: moda na opalanie może być zgubna w słowniku

Co to jest Tanoreksja: moda na opalanie może być zgubna: Dziewczyny lubią brąz - piosenka Ryszarda Rynkowskiego w pełni odzwierciedla ciągle nieustającą modę na opaleniznę. Popularyzowana była już w latach dwudziestych ubiegłego wieku poprzez Coco Chanel, a w latach 50. wartość w modzie nadała jej Bardotka.

Od tamtego jednak czasu wiedza na temat opalenizny i celowego eksponowania ciała na działanie promieni UVR zdecydowanie wymieniła pogląd lekarzy na "zdrowy" charakter kąpieli słonecznych.Moda na opaleniznę, to „smażenie się" na słońcu, lecz również moda na solaria. Gabinety zaopatrzone w lampy wytwarzające promieniowanie ultrafioletowe (UVR) powstawały i powstają w dalszym ciągu jak grzyby pod deszczu. Tam po kilku seansach, w zależności od fototypu skóry, można uzyskać pożądaną opaleniznę. To jednak nie „samo zdrowie", a sukces reakcji obronnej skóry na działanie promieniowania UVA i UVB. Efektem bezpośrednim jest powstawanie rumienia po działaniu UVB i nieodwracalnych zmian w strukturze skóry właściwej wywołujących przedwczesne starzenie się skóry. Nadmierna ekspozycja na działanie UVR wpływa na zmiany wewnątrzkomórkowe. Promieniowanie UVB wpływa bezpośrednio a UVA pośrednio na powstawanie nieodwracalnych mutacji w obrębie DNA komórki.

5-8 kg kremuAby czteroosobowa rodzina efektywnie obroniła się przed poparzeniami i nowotworami skóry w trakcie dwutygodniowych wakacji, jak wyliczył dr hab. n. med. Zbigniew Nowecki z Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, potrzeba – bagatela, od 5 do 8 kg kremów ochronnych! Popularne solaria, w szczególności te starszego typu, do których chodzi również systematycznie młodzież, stwarzają niewspółmiernie większe niebezpieczeństwo dla skóry niż dwutygodniowe rodzinne wakacje.W czerwcu minionego roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), opierając się na wynikach badań laboratoryjnych, klinicznych i epidemiologicznych, jednoznacznie określiła własne stanowisko wobec nadmiernego eksponowania skóry na promieniowanie ultrafioletowe i zaliczyła je do czynników „rakotwórczych dla człowieka".Udowodniono, iż promieniowanie ultrafioletowe w solariach jest 10-15x silniejsze niż UVR w południe w słoneczny dzień. Korzystający z solariów otrzymują roczną dawkę UVA większą o 1,2 - 4,7 razy od osób nie korzystających z solariów. Wg badań, pierwsze korzystanie z solarium poprzez osoby poniżej 30 roku życia powiększa o 75 procent ryzyko zachorowania na czerniaki. Kobiety korzystające z solarium częściej niż 1 raz w miesiącu mają o 55 procent większą szansę na ich stworzenie. U korzystających z solarium 2,5 razy częściej powstają raki kolczystokomórkowe i 1,5 razy częściej raki podstawnokomórkowe, w relacji do osób unikających takich form opalania.
Bez kontroli– Korzystanie z solariów i działanie promieniowania ultrafioletowego zdecydowanie ma działanie kancerogenne. W dermatologii stosuje się co prawda światłolecznictwo, lecz ono jest ściśle kontrolowane. Nad solariami nie ma niestety żadnej kontroli – mówi portalowi rynek zdrowia.pl prof. Anna Sysa-Jędrzejowska, kierownik Kliniki Dermatologii i Wenerologii Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego.Jak potwierdza pani prof., zdarzają się pacjenci, którzy trafiają do kliniki wskutek nadmiernego korzystania z solariów. Hospitalizowani są ci, którzy korzystają z różnego rodzaju środków wspomagających opalanie, co robią świadomie albo nie świadomie. Następne państwa wprowadzają zakazyReakcja na stanowisko IARC poprzez niemiecki Bundestag była niemal natychmiastowa. Przyjęto ustawę, która wprowadziła, z racji na wysokie ryzyko zachorowania na raka skóry, zakaz korzystania z solarium poprzez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia. Podobny zakaz przyjęto w Szkocji. W Wielkiej Brytanii i Walii ma obowiązywać od przyszłego roku. W Stanach Zjednoczonych Ameryki w wielu stanach istnieje bezwzględny zakaz albo wymagana jest zgoda rodziców dla osób niepełnoletnich na korzystanie z solariów. – Jeżeli wiemy, iż jakieś czynniki są rakotwórcze, a nasza wiedza jest oparta na rzetelnych badaniach, to powinniśmy coś w tej materii zrobić. Biorąc pod uwagę cel dalekosiężny – oszczędzanie pieniędzy, pomijając efekty zdrowotne, to wynikałoby z rozsądku, iż ustawodawca powinien wprowadzić pewne ograniczenia w korzystaniu z solariów. W solariach powinno się sprawdzać wiek osób z nich korzystających. Moim zdaniem w Polsce, podobnie jak w Niemczech, powinno zostać wprowadzone ograniczenie korzystania z solarium dla osób poniżej 18 roku życia – mówi portalowi rynek zdrowia.pl doc. Zbigniew Nowecki.

Tanoreksja nie przeszkadza?Coraz więcej osób, w tym również młode dziewczyny, uzależniaja się od opalania. Nawet nie mają świadomości, iż popadają w uzależnienie.– Tanoreksja ma bardzo odroczone w okresie konsekwencje uzależnienia. Wydawałoby się, iż nie ma nic szkodliwego w ładnie opalonej skórze – stwierdza psycholog, Monika Dreger z Warszawskiej Ekipy Psychologicznej.
Jej zdaniem problem jest dostrzegany bardziej poprzez psychologów niż poprzez rodziny i samych dotkniętych tanoreksją.– Pierwsze symptomy tanoreksji, to spora częstotliwość korzystania z solarium i odczuwanie swego rodzaju przymusu wewnętrznego do opalnia. Korzystanie z solarium raz w tygodniu, pod warunkiem, iż nie to są zbyt intensywne i długie seanse, to nie jest większy problem. Ten rozpoczyna się, kiedy korzysta się z lamp 2-3 razy w tygodniu – dodaje Dreger.Ostrzeżenie jak na papierosachZdaniem doktora Noweckiego każy człowiek, który chce skorzystać z solarium powinien być informowany o szkodliwości nadmiernej ekspozycji na światło lamp emitujących promieniowanie UVR.– Wiadomości ostrzegające o zagrożeniu, podobnie jak na papierosach, powinny być przed wejściem do solarium: Uwaga! Częste korzystanie jest szkodliwe dla zdrowia i wywołuje nowotwory! Inna kwestia czy ktoś ostrzeżeń przestrzega czy nie – mówi z przekonaniem nasz rozmówca.

Onkolog zauważa, iż problem zdrowotny nam umyka i bywa niedostrzegany. Jak mówi, są ekipy młodzieży, gdzie niekorzystanie z solarium, to wyróżnik niekorzystny. W niektórych kręgach opalenizna, to już kultura bycia.  Niezbędne uregulowaniaZdaniem doc. Zbigniewa Noweckiego w Polsce lekceważy się problem solariów. Mówienie o zagrożeniu tanoreksją wywołuje uśmiechy, ponieważ przecież na skutek nadmiernego opalania się nie umiera. Od razu... – Nie ma jakichkolwiek regulujących funkcjonowanie solariów regulaminów, nikt nie wie jak powinno się sprawdzać aparaty w solariach, jakie one mogą mieć dopuszczalne promieniowanie. ponieważ tak faktycznie nikt się tym nie zajmuje. Sanepidy starają się to robić, lecz opierają się na rozporządzeniu ministra zdrowia z lutego 2004 roku, które ustala jak mają działać solaria, jakie powinny spełniać wymogi sanitarne... wraz z zakładami fryzjerskimi, salonami kosmetycznymi, salonami manicure i pedicure. To swego rodzaju kuriozum. Trzeba jak najszybciej te sprawy uregulować – stwierdza z przekonaniem doc. Zbigniew Nowecki
Objawy Terapia Inicjująca W RZS: Czy To Naprawdę Oszczędność Dla Budżetu NFZ?:
Przyczyny w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) to, zdaniem resortu i płatnika, idealny sposób na wyłonienie najtańszej terapii. Jednak specjaliści oceniają, iż to złe rozwiązanie: płatnik nie tanoreksja: moda na opalanie może być zgubna.
Objawy Techniki Endoskopowe: Nawet "GPS" Nie Zastąpi Wiedzy I Umiejętności Lekarza:
Przyczyny trakcie III Międzynarodowego Kursu Chirurgii Endoskopowej Zatok Zintegrowane rozwiązania laryngologiczne, oparte na chirurgii wspomaganej obrazem, w Polsce ciągle są nowością. Mimo iż nie mamy zbyt tanoreksja: moda na opalanie może być zgubna.
Objawy Tak Poradzili Sobie Z Pękniętym Sercem:
Przyczyny z pacjentką Zespół kardiologów i kardiochirurgów ze Szpitala Klinicznego nr 7 - Górnośląskiego Centrum Medycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach po raz pierwszy w Polsce i jako jeden tanoreksja: moda na opalanie może być zgubna.
Objawy Transplantologia Wychodzi Z Zapaści - Pomagają Koordynatorzy I Społeczne Wsparcie:
Przyczyny polskiej transplantologii dobry, w szczególności, jeżeli go porównać do pamiętnego 2007 roku, gdzie antyzasługi dla prowadzenia leczenia w oparciu o przeszczepy ponieśli politycy. Sporo obecnych tanoreksja: moda na opalanie może być zgubna.
Objawy Tak Powstaje Klinika ''Budzik'' W Warszawie: To Już Za Pięć Dwunasta:
Przyczyny oddziale rehabilitacji neurologicznej w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka Klinika ''Budzik'', będzie wzorcową placówką prowadzącą program leczniczo-neurorehabilitacyjny dzieci w śpiączce. Budynek tanoreksja: moda na opalanie może być zgubna.

Czym jest Tanoreksja: moda na opalanie znaczenie w Słownik medycyny T .

  • Dodano:
  • Autor: