Techniki endoskopowe: nawet co to jest
Co to jest, że Techniki endoskopowe: nawet GPS nie zastąpi wiedzy i umiejętności lekarza. Definicja.

Czy przydatne?

Definicja Techniki endoskopowe: nawet "GPS" nie zastąpi wiedzy i umiejętności lekarza w słowniku

Co to jest Techniki endoskopowe: nawet "GPS" nie zastąpi wiedzy i umiejętności lekarza: Sala zajęć w trakcie III Międzynarodowego Kursu Chirurgii Endoskopowej Zatok
Zintegrowane rozwiązania laryngologiczne, oparte na chirurgii wspomaganej obrazem, w Polsce ciągle są nowością. Mimo iż nie mamy zbyt sporo tego rodzaju aparatury, nasi rynolodzy szkolą się w jej stosowaniu, między innymi w trakcie III Międzynarodowego Kursu Chirurgii Endoskopowej Zatok (Kajetany, 21 i 22 maja).

Chirurgię endoskopową zatok przynosowych wprowadzono do rynologii już pod koniec lat 70., a od początku lat 90. powszechnie uznano ją za metodę w operacyjnym leczeniu przewlekłych stanów zapalnych zatok przynosowych. Techniki endoskopowe zapewniają gdyż dobry wgląd w trudno dostępne okolice, jakimi niewątpliwie są zatoki.
Teraz w sukurs specjalistom od endoskopowych operacji zatok przynosowych przyszły następne innowacyjne rozwiązania technologiczne.w okresie rzeczywistymNajnowsze techniki, to sprzęt endoskopowy z systemem nawigacji, ułatwiający wykonanie zabiegu chirurgicznego zatok. Cała tajemnica tej nawigacji tkwi w szczególnych narzędziach, zaopatrzonych dodatkowo w odbiorniki współpracujące z emiterem pola elektromagnetycznego.
I tj. ta nawigacja, która jak punkcik na mapie wskazany poprzez GPS, wskazuje u pacjenta miejsce, do którego chce otrzymać się chirurg. Doktor widzi miejsce zmienione chorobowo na monitorze o wysokiej rozdzielczości.

Przy wykorzystaniu takiego sprzętu trudno o błąd. Jak twierdzi prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, mechanizm nawigacji elektromagnetycznej działa właśnie jak GPS i w trakcie operacji ..w okresie rzeczywistym przekazuje położenia narzędzi, które pozwalają na dokładną nawigację w obszarze zatok i usuwanie chorej tkanki przy jednoczesnym unikaniu krytycznych obszarów.
A te krytyczne obszary, to leżące w bliskim sąsiedztwie istotne narządy.
Po pierwsze wiedza– Zabiegi chirurgiczne zatok wymagają bardzo dobrej znajomości skomplikowanej anatomii twarzoczaszki i ogromnego doświadczenia chirurgicznego – mówi prof. Dariusz Jurkiewicz, krajowy konsultant w zakresie otolaryngologii. – Niepoprawne działanie może doprowadzić do trwałego kalectwa albo nawet śmierci pacjenta, na przykład z powodu urazów oczodołów w trakcie zabiegu, wejścia w mózg albo tętnicę szyjną.
– Może dojść nawet do uszkodzenia podstawy czaszki. Nawigacja pozwala bardzo dobrze orientować się w przestrzeni, co jest szczególnie trudne, gdy zatoki są zniszczone na przykład poprzez chorobę, przebyte już przedtem zabiegi – dodaje prof. Jurkiewicz.
Eksperci jednak są zgodni co do tego, iż nawigacja nie zastępuje wiedzy i zdolności chirurgicznych.
– Nawigacja jest pomocna szczególnie w sytuacjach, kiedy poruszamy się w bardzo zaawansowanych chorobach zatok, na przykład w sytuacjach łagodnych nowotworów lub masywnych zmian polipowatych, a szczególnie istotne to jest wówczas, kiedy musimy reoperować – wyjaśnia dr Katarzyna Łazęcka, otolaryngolog z NZOZ Centrum Słuchu i Mowy „Medincus” w Warszawie.
Dr Łazęcka zapewnia przy tym, iż operacja endoskopowa bez nawigacji nie jest niebezpieczna, gdy dolegliwość nie jest zaawansowana, a anatomia zatok jest niezmieniona. Kiedy są zmiany, zintegrowane rozwiązania laryngologiczne, oparte na chirurgii wspomaganej obrazem umożliwiają uniknięcie problemów z bezbłędnym trafieniem do właściwego punktu w zatokach.
Sprzętu brakuje, lecz się szkoląZastosowanie wspomaganej obrazem nawigacji w endoskopowych operacjach laryngologicznych wzbudza zainteresowanie ekspertów na całym świecie. Metoda ta jest służąca dopiero od kilku lat. Na świecie jest około 120 instalacji mechanizmów. W Polsce takim sprzętem, przeznaczonym wyłącznie dla laryngologii, dysponują laryngologiczne kliniki uniwersyteckie: w Poznaniu, Wrocławiu i w Kajetanach k. Warszawy, szpital Medicover i szpital dziecięcy przy Litewskiej w Warszawie

W Polsce takim sprzętem, przeznaczonym wyłącznie dla laryngologii, dysponują raptem cztery placówki, w tym trzy laryngologiczne kliniki uniwersyteckie: w Poznaniu, Wrocławiu i w Kajetanach k. Warszawy i szpital Medicover. Wydatek zakupu sprzętu endoskopowego z nawigacja kosztuje około 0,5 mln złotych.
Sprzęt nie jest służący powszechnie, lecz laryngolodzy, szkolący się nieustannie w dziedzinie technik służących, chcąc przygotować się do upowszechnienia operacji z nawigacją, wzięli udział w organizowanym poprzez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu III Międzynarodowym Kursie Chirurgii Endoskopowej Zatok.
Uczestniczyło w nim 150 lekarzy, zajmujących się tak zwany chirurgią zatokową i to nie tylko z Polski, lecz również z Czech, Grecji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Rosji.
w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, służących w zabiegach endoskopowych zatok szkolili ich najlepsi
eksperci w tej dziedzinie, a wśród nich, między innymi : prof. Timoleon F. Terzis z Grecji i prof. Bożena Wróbel z Kalifornii (wywodząca się z kajetańskiego Instytutu...), prof. Elgan Davies i dr Salil Nair z Wielkiej Brytanii, a również polscy
eksperci, między innymi : prof. Dariusz Jurkiewicz i prof. Paweł Stręk z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Wg epidemiologówDuże zainteresowanie warsztatami to niewątpliwie skutek danych epidemiologicznych.
Wg epidemiologów zapalenie błony śluzowej jam nosa i zatok przynosowych, jest problemem o podobnej skali zjawiska jak nadciśnienie tętnicze. Ostre i przewlekłe zapalenie zatok, rozpoznawane poprzez lekarzy rodzinnych i otolaryngologów, znajduje się pośród dziesięciu stanów chorobowych, które wpływają na przyrost wydatków pracy.
Od objawów związanych z przewlekłymi stanami coraz częściej uwalnia pacjentów chirurgia endoskopowa, lecz ta z nawigacją jest jednak zarezerwowana dla najtrudniejszych przypadków, w tym nowotworów.
Nowotwory nosa i zatok przynosowych na szczęście występują rzadko i stanowią około 5 procent wszystkich zachorowań na nowotwory. Szacuje się, iż złośliwe nowotwory jamy nosa i zatok stanowią około 0,3 procent wszystkich guzów złośliwych
Objawy Tak Powalczymy Z Drobnoustrojami: Będą Zmiany W Normach Oznaczania Lekowrażliwości:
Przyczyny mikrobiologiczne wykonujące oznaczenia lekowrażliwości muszą do końca marca zmienić normy, wg których interpretują wyniki. Dostosowywanie laboratoriów do nowych zaleceń dzieje się w całej UE. Takie techniki endoskopowe: nawet "gps" nie zastąpi wiedzy i umiejętności lekarza.
Objawy Turysta Też Pacjent, Ale (Czasami) NFZ Może Odmówić Lekarzowi Refundacji:
Przyczyny NFZ pacjent ma prawo skorzystać z opieki lekarza podstawowej opieki zdrowotnej poza miejscem zamieszkania w wypadku nagłego zachorowania. Stan nagły to taki, gdzie odroczenie w okresie pomocy techniki endoskopowe: nawet "gps" nie zastąpi wiedzy i umiejętności lekarza.
Objawy Trzeba Przygotować Się Na Starość. PolSenior Pozwoli Wyciągnąć Wnioski: Zdrowotne I Ekonomiczne:
Przyczyny pl przedstawia wyniki raportu z interdyscyplinarnego i wieloośrodkowego projektu PolSenior, największego w Polsce badania populacji osób starszych - w czwartek (15 września) w Międzynarodowym techniki endoskopowe: nawet "gps" nie zastąpi wiedzy i umiejętności lekarza.
Objawy Tragedia W Szpitalu - Wraca Pytanie O Stosowanie Leków Poza Wskazaniami:
Przyczyny Rejestracji Produktów Leczniczych wpłynęło zgłoszenie o działaniu niepożądanym przeciwbakteryjnego płynu Octenisept. Preparat został zastosowany do płukania jamy otrzewnowej w trakcie operacji techniki endoskopowe: nawet "gps" nie zastąpi wiedzy i umiejętności lekarza.
Objawy Trzeba Kwartału, By Pacjent Zobaczył Okulistę:
Przyczyny miejscowościach jak w sporych We Wrześni na darmową wizytę – w ramach ubezpieczenia w NFZ – można liczyć najwcześniej w drugim kwartale roku. W całym państwie jest podobnie. Na wizytę u okulisty techniki endoskopowe: nawet "gps" nie zastąpi wiedzy i umiejętności lekarza.

Czym jest Techniki endoskopowe: nawet znaczenie w Słownik medycyny T .

  • Dodano:
  • Autor: