Tragedia w szpitalu - wraca co to jest
Co to jest, że Tragedia w szpitalu - wraca pytanie o stosowanie leków poza wskazaniami. Definicja.

Czy przydatne?

Definicja Tragedia w szpitalu - wraca pytanie o stosowanie leków poza wskazaniami w słowniku

Co to jest Tragedia w szpitalu - wraca pytanie o stosowanie leków poza wskazaniami: Do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych wpłynęło zgłoszenie o działaniu niepożądanym przeciwbakteryjnego płynu Octenisept. Preparat został zastosowany do płukania jamy otrzewnowej w trakcie operacji wyrostka robaczkowego u 14-letniego chłopca w N ZOZ "Zdrowie" Szpital w Kwidzynie. Pacjent zmarł wskutek powikłań pooperacyjnych.

Jedna z hipotez zakłada, iż powikłania mogły zostać wywołane poprzez wspomniany płyn. Kwestia jest intrygująca nie tyko z racji na tragiczny finał, lecz także na skutek braku jednoznaczności wskazań dotyczących użycia Octeniseptu.
Przeciwwskazaniem do stosowania Octeniseptu są jamy ciała, jednak ostatecznie podlega to indywidualnej ocenie lekarskiej. W czasie gdy zdania lekarzy co do stosowania wewnętrznego tego płynu są podzielone. Dotąd nie były zgłaszane jakiekolwiek działania niepożądane produktu. Otwarte jednak pozostaje pytanie o płyn, wobec którego nie należy zapominać o środkach ostrożności.
Jak tłumaczy dr Wojciech Łuszczyna z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, jedynym zatwierdzonym w roku 2000 tekstem dla Octeniseptu było oznakowanie opakowania bezpośredniego. W tekście znajduje się następująca uwaga: „Octenisept nie powinien być służący do płukania jam ciała (opłucna, otrzewna), jednak nie wyklucza się podjęcia takiej indywidualnej decyzji poprzez lekarza.” Wytwór nie miał zatwierdzonej charakterystyki ani ulotki.

Nie powinien czy nie należy?
Podmiot odpowiedzialny złożył wniosek o przedłużenie ważności pozwolenia w procedurze harmonizacji, którą uzyskał pod koniec 2008 roku.W Niemczech wedle wiadomością z BfArM (Federalny Instytut Leków i Produktów Medycznych) płukanie jam ciała znajduje się w punkcie: „Przeciwwskazania”, lecz sformułowanie przeciwwskazania zawiera wyraz, „solte”, co znaczy przeciwwskazanie względne, u nas umieszczane w punkcie: „Ostrzeżenia” i tak jest w tej chwili.
- Niemcy to w tej chwili jedyny państwo, gdzie tak zwany przeciwwskazania względne znajdują się w punkcie 4.3 Charakterystyki Produktu Leczniczego (SPC), w innych państwach UE tą grupę przeniesiono do punktu 4.4 - „Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania”. Różnica pomiędzy przeciwwskazaniem względnym i bezwzględnym jest taka jak pomiędzy słowami „nie powinien” i „nie należy” – tłumaczy lekarz Wojciech Łuszczyna.
Prokuratura wszczęła dochodzenie w kwestii śmierci chłopca. Prokurator Lucyna Wojciechowska z Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie twierdzi, iż w śledztwie jest badany w pierwszej kolejności wątek wykorzystania Octeniseptu.
Dwie charakterstyki
- W razie tego leku są zalecenia i przeciwwskazania, które pośrodku lat się zmieniły. W pierwszej charakterystyce jest napisane, iż lek może być służący na podstawie indywidualnej decyzji lekarskiej - mówi prokurator, zwracając uwagę, iż nie jest napisane wprost, iż tego leku nie wolno stosować wewnętrznie. - Druga charakterystyka, z 2008 roku, jest już bardziej konkrenta.
Prokurator Wojciechowska przyznaje, iż znane jest jej odmienne podejście do zasad stosowania tego leku w środowisku medycznym.
Antyseptyk Octenisept niemieckiej spółki Schulke & Mayr, to w naszych szpitalach bardzo dostępny środek służący w laryngologii, ginekologii i urologii. Służy do dezynfekcji błon śluzowych.

- Nigdy nie widziałam, tak aby stosowano go jako środek do dezynfekcji jam ciała, jako środek wewnętrzyny - odpowiada nam anonimowy anestezjolog ze specjalizacją pracujący od 8 lat w swojej specjalności w kilku warszawskich szpitalach.
Lekarka przyznaje, iż sama stosowała go sporo razy, lecz dotyczyło to wyłącznie użycia zewnętrznego: - Najczęściej w szpitalach płucze się jamę otrzewnową roztworami betadyny, solą fizjologiczną lub roztworami antybiotyków.
Pytanie o przyczynę
Póki nie ma wyników sekcji zwłok chłopca ani badania płynu, nie można wykluczyć, iż w opakowaniu znajdował się inny specyfik albo partia płynu była czymś zanieczyszczona. - Problem w tym, iż opakowanie się nie zachowało i nie można tego zbadać - mówi Mirosław Górski wicedyrektor placówki w Kwidzynie. Szpital od razu zgłosił podejrzenie o działaniu niepożądanym płynu.
Ryzykowne byłoby także stwierdzenie, iż płyn był bezpośrednią powodem zgonu. - Dziecko było operowane ponownie. Być może ten ciężki przebieg był wywołany dodatkowym podrażnieniem otrzewnej dzięki tego preparatu - nie wyklucza dyrektor Górski.
Jego zdaniem zgon mógł być efektem powikłań infekcyjnych, które pojawiły się   wskutek pojawienia się nakładających się na siebie powikłan chirurgicznych. - Nie było zmian, które aby wskazywały na uszkodzenia o charakterze chemicznym. Problemem była atonia jelit i porażenna niedrożność i wysięk surowiczy, który pojawił się w jamie otrzewnowej - twierdzi nasz rozmówca.
Tragedia do jakiej doszło i śmierć chłopca zapewne wywoła następną falę dyskusji na temat celowości i ryzyka stosowania niektórych preparatów poza wskazaniami rejestracyjnymi
Objawy Trzeba Być Czujnym, By Nie Zarazić Się HCV:
Przyczyny zapalenie wątroby typu C (HCV) może chorować nawet 700 tys. Polaków. Wielu z nich zaraziło się tą chorobą w placówkach ochrony zdrowia. Jednak aktualnie takie przypadki zdarzają się rzadko. Zdaniem tragedia w szpitalu - wraca pytanie o stosowanie leków poza wskazaniami.
Objawy Tak Powalczymy Z Drobnoustrojami: Będą Zmiany W Normach Oznaczania Lekowrażliwości:
Przyczyny mikrobiologiczne wykonujące oznaczenia lekowrażliwości muszą do końca marca zmienić normy, wg których interpretują wyniki. Dostosowywanie laboratoriów do nowych zaleceń dzieje się w całej UE. Takie tragedia w szpitalu - wraca pytanie o stosowanie leków poza wskazaniami.
Objawy Transplantologia Wychodzi Z Zapaści - Pomagają Koordynatorzy I Społeczne Wsparcie:
Przyczyny polskiej transplantologii dobry, w szczególności, jeżeli go porównać do pamiętnego 2007 roku, gdzie antyzasługi dla prowadzenia leczenia w oparciu o przeszczepy ponieśli politycy. Sporo obecnych tragedia w szpitalu - wraca pytanie o stosowanie leków poza wskazaniami.
Objawy Trudno Wszystkim Dogodzić: Resort Zdumiony Apelem O Nierefundowanie Insulin Analogowych:
Przyczyny Pracodawców Prywatnych Lewiatan apeluje do Ministerstwa Zdrowia o wstrzymanie powszechnej refundacji insulin analogowych długodziałających. Resort jest zdumiony, ponieważ wszystkie poprzednie opinie tragedia w szpitalu - wraca pytanie o stosowanie leków poza wskazaniami.
Objawy Telemedycyna W Karetce: Pomaga, Ale Pod Warunkiem, Że Się Z Niej Korzysta:
Przyczyny wystąpienia bólu zawałowego do momentu, gdzie pacjent znajdzie się w szpitalu, gdzie może uzyskać fachową pomoc, średnio mijają cztery godziny. Trzy lata temu wprowadzano w niektórych regionach tragedia w szpitalu - wraca pytanie o stosowanie leków poza wskazaniami.

Czym jest Tragedia w szpitalu - wraca znaczenie w Słownik medycyny T .

  • Dodano:
  • Autor: