Warszawiacy to sobie żyją co to jest
Co to jest, że Warszawiacy to sobie żyją.... Definicja: W Warszawie żyje się nie tylko dostatnio.

Czy przydatne?

Definicja Warszawiacy to sobie żyją... w słowniku

Co to jest: W Warszawie żyje się nie tylko dostatnio, lecz także długo i o dziwo zdrowo - wynika z raportu "Zdrowie warszawiaków" przygotowanego pod patronatem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Warszawiacy w porównaniu z resztą państwie są populacją starszą. Średnio żyją dłużej o ok. 3 lata. Co szósty mieszkaniec stolicy ma 65 lat i więcej, a połowa ponad 41 lat. Przeciętna długość życia w stolicy jest imponująca na tle polskiej średniej i wynosi dla mężczyzn – 74 lata, dla kobiet – 81 lat. Dla porównania średnia życia dla mieszkańca Łodzi, to 68 lat, a dla wrocławianina – 72 lata. W tej chlubnej wyliczance witalności mieszkańców Warszawę wyprzedzają jedynie: Rzeszów i Kraków. Z faktu długowieczności wynikają także jednak pewne problemy zdrowotne. W stolicy powiększa się częstotliwość występowania chorób wieku podeszłego jak: demencja, cukrzyca, dolegliwości Parkinsona, nowotworów czy chorób oczu. Co zaskakujące, badania wskazują na olbrzymie różnicowanie długości życia warszawiaków w poszczególnych dzielnicach miasta. Różnica w skrajnych sytuacjach wynosi aż 13 lat. – Dzisiaj nie jesteśmy w stanie precyzyjnie podać przyczyn tak dużej rozbieżności w długości życie w poszczególnych rejonach miasta. To jakiś niesamowity fenomen Warszawy, iż z jednej strony stolicy, w Wilanowie, żyje się ok. 87 lat, a z drugiej, na Pradze Północ, tylko 76 lat – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. – Na pewno na fakt ten wpływa to, iż długowieczny Wilanów jest skupiskiem ludzi o zasobniejszych portfelach, regularnie lepiej wykształconych, poprzez co bardziej świadomych i troszczących się o stan swojego zdrowia. lecz czy to jedyna powód wspomnianego fenomenu, nie potrafię na tą chwilę odpowiedzieć – przyznaje Wojtyniak. Najczęściej boli serceZdecydowanie najczęstszą powodem zgonów warszawiaków są dolegliwości układu krążenia (około 44 procent zgonów) i to jest ogólnopolska tendencja, jednak jest ich populacyjnie mniej niż w innych regionach Polski.
Z danych zgromadzonych poprzez Instytut Kardiologii w Warszawie wynika, iż najczęstszymi dolegliwościami, które dopadają mieszkańców stolicy jest nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia. Sporym problemem pozostaje zła kontrola czynników ryzyka. Blisko 40 procent mężczyzn i 15 procent kobiet z nadciśnieniem tętniczym ma je nie wykryte, a efektywnie leczonych jest tylko 6 procent mężczyzn i 15 procent kobiet. Jeszcze gorzej z kontrolą w razie hipercholesterolemii, która w połowie przypadków pozostaje nierozpoznana, a efektywnie leczona jest u 2-7 procent osób. – Fakty wskazują jasno, iż skoncentrowaliśmy się na zawałach zapominając o innych chorobach układu krążenia i to one nas dzisiaj zabijają. Walka z tym zjawiskiem jest teraz niesłychanie istotnym wyzwaniem w zakresie zdrowia publicznego – przyznaje dr Wojtyniak. Rak - następny winowajcaNowotwory złośliwe są drugą, najczęstszą powodem zgonów w stolicy (powyżej 27 procent ). Zagrożenie życia mężczyzn z ich powodu, co prawda jest ciągle bardzo wysokie, jednak na przestrzeni ostatnich kilku lat systematycznie minimalizuje się. W stolicy z tego powodu umiera już mniej panów niż przeciętnie ma to miejsce w pozostałej części państwie.Poziom umieralności kobiet na dolegliwości nowotworowe jest w stolicy równie wysoki jak w całej Polsce i przekracza przeciętną umieralność dla kobiet zamieszkałych w Europie. Stale rośnie poziom zachorowalnosci na raka piersi. Pośrodku ostatnich 20 lat wzrósł on o ((powyżej 50 procent ) Dominującym nowotworem jest jednak rak tchawicy, oskrzeli i płuc. – Czemu właśnie ta ekipa nowotworów tu jest najczęstsza nie potrafimy jeszcze precyzyjnie odpowiedzieć. Zaskakujące, iż w tym przypadku częściej chorują kobiety i częściej z tego powodu umierają. Najprawdopodobniej ma to związek z paleniem papierosów, bo wśród palaczy proc. palących kobiet jest wyższy od mężczyzn – przekazuje dr Wojtyniak. Sporym problemem są także nowotwory układu moczowego. Pomaga zdrowy styl życiaZmniejsza się za to częstotliwość występowania nadwagi i otyłości, chociaż ciągle wielu mieszkańców stolicy ma z tym problem. Korzystnie wpływa na to zdarzenie ma zmiana nawyków żywieniowych warszawiaków: niższe spożycie cholesterolu, w jadłospisie częściej pojawiają się warzywa i owoce. Coraz więcej uwagi mieszkańcy stolicy przywiązują do aktywności fizycznej.
Jak wskazują zaś liczne badania styl życia jest bardzi istotnym czynnikiem kształtującym stan zdrowia. Ta większa dbałość o siebie i higiena mają związek z poprawiającą się sytuacją materialną warszawiaków, których zwyczajnie stać na fitness, jogę czy basen. W stolicy jest także szeroki dostęp do ośrodków oferujących sposobność rozwoju różnych form aktywności fizycznej. W mieście minimalizuje się zapadalność na dolegliwości zawodowe i zakaźne. – Szczególnie korzystnie przedstawia się przypadek epidemiologiczna wśród chorób, przeciw którym prowadzone są obligatoryjne szczepienia dzieci i młodzieży, jak na przykład WZW – mówi nam Dariusz Hajdukiewicz, dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu m.st.Warszawy. Jak dodaje, w 2010 roku z programów profilaktycznych skorzystało w mieście ((około 334 tys. osób. Gdyż ten kurs w polityce zdrowotnej przynosi widoczne efekty, będzie kontynuowany w następnych latach. W Warszawie, pomimo poprawy w 2009 roku, utrzymuje się wysoka w skali państwie zapadalność na gruźlicę. Jak wynika z danych warszawskiego Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, ta dolegliwość będzie jeszcze poprzez sporo lat istotnym problemem zdrowotnym w stolicy, szczególnie w razie osób bezdomnych.– To region, gdzie niezbędna jest intensyfikacja działań w dziedzinie: promocji wiedzy o inicjalnych objawach grużlicy, promocji wiedzy wśród lekarzy o skali zagrożenia i metodach wczesnego wykrywania chorych, eliminacji źródeł zakażenia – zaznacza Hajdukiewicz. Lepsza opieka nad matką i dzieckiemW Stolicy rodzi się coraz więcej dzieci. Pod tym względem Warszawa zdecydowanie wyprzedza inne miasta. Rocznie przybywa w stolicy (((około 20 tys. małych obywateli. Umieralność niemowląt tu jest zdecydowanie mniejsza niż w innych rejonach państwie. To, co jednak bardzo niepokoi, to przyrost umieralności okołoporodowej. (((powyżej połowa zgonów niemowląt ma związek ze stanami chorobowymi noworodków rozpoczynającymi się w momencie okołoporodowym; ((((około 30 procent ) z wadami wrodzonymi. Kluczową powodem zgonów niemowląt powstającą w momencie okołoporodowym, są zaburzenia powiązane ze skróconym trwaniem ciąży i niską masą urodzeniową. Drugą powodem w tej ekipie jest posocznica. Generalnie jednak dzieci są tu najzdrowsza. Pediatra w stolicy ma mniej pracy niż taki specjalista w innym mieście. W stolicy praktycznie nie ma także problemu niedożywienia.

Przedstawiony raport o zdrowiu warszawiaków będzie stanowić podstawę planowania mechanizmu programów profilaktycznych, rozwoju infrastruktury, zakupu sprzętu i wyposażenia i przeznaczenia środków finansowych w następnych latach na ochronę zdrowia

Czym jest Warszawiacy to sobie żyją znaczenie w Słownik medycyny W .