Metoda Vojty co to jest
Jak leczyć Metoda Vojty? Definicja: dorosłych ze schorzeniami neurologicznymi. Jej nazwa pochodzi.

Czy przydatne?

Definicja Metoda Vojty

Definicja METODA VOJTY: Sposób Vojty – leczenie służąca przy rehabilitacji dzieci i dorosłych ze schorzeniami neurologicznymi. Jej nazwa pochodzi od nazwiska jej twórcy, Václava Vojty (1917-2000), czeskiego lekarza. Sposób ta bazuje na wywołaniu u stymulowanego dziecka globalnych kompleksów ruchowych w formie odruchowego obrotu albo odruchowego pełzania. Przez drażnienie ustalonych miejsc - stref wyzwalania - na ciele dziecka, które ułożone jest w pozycji aktywującej, dochodzi do aktywacji ośrodkowego układu nerwowego i pobudzenia wszystkich mięśni szkieletowych. Mięśnie pobudzane są w ściśle określonej kolejności i precyzyjnie zdefiniowanej koordynacji. Ośrodkowy układ nerwowy aktywizowany jest począwszy od swoich najniższych, rdzeniowych połączeń aż do poziomu podkorowego i korowego. Sposób znalazła wykorzystanie u niemowląt zagrożonych nieprawidłowym postępem i mózgowym porażeniem dziecięcym, w sytuacjach wady układu nerwowego, tak zwany przepukliny oponowo-rdzeniowej, w uszkodzeniach obwodowego układu nerwowego, jakim jest okołoporodowe albo pourazowe uszkodzenie splotu barkowego, w leczeniu wad postawy i kręczy szyi, dysplazji bioder pochodzenia nerwowo-mięśniowego, w artrogrypozie. Może być służąca u ludzi starszych po udarach mózgowych i u pacjentów nieprzytomnych również w celu poprawy koordynacji mięśni oddechowych, koordynacji ślinienia i połykania. Ma wykorzystanie we wspomaganiu rozwoju dzieci z zespołem Downa. Więcej na stronie Polskiego Towarzystwa Terapeutów Sposoby Vojty: www.vojta.com.pl

Skutki Metoda McKenziego:
Przeciwskazania Diagnosis and Therapy - MDT. Sposób fizjoterapeutyczna stworzona poprzez fizjoterapeutę Robina McKenzie, przeznaczona do badania, leczenia i profilaktyki bólów kręgosłupa. W ostatnich latach metoda vojty.
Skutki Masaż:
Przeciwskazania fizjoterapeutyczny opierający na sprężystym (nie plastycznym) odkształcaniu tkanek. Masaż może mieć cele lecznicze, relaksacyjne albo przygotowywać mięśnie do wysiłku. Nieodłącznym uzupełnieniem metoda vojty.
  • Dodano:
  • Autor: