Wikingowie co to jest
Jak było Wikingowie. Definicja Waregami) wywodzili się z południowej Skandynawii i Półwyspu.

Czy przydatne?

Co to znaczy Wikingowie definicja

Słownik WIKINGOWIE: Wikingowie (nazywani inaczej: Normanami, na Rusi zaś – Waregami) wywodzili się z południowej Skandynawii i Półwyspu Jutlandzkiego. W VIII i IX wieku w konsekwencji walk wewnętrznych i przeludnienia tych terenów rozpoczęli oni wyprawy łupieżcze, które przerodziły się w ruchy migracyjne. W rezultacie Normanowie podbili rozległe tereny w Europie, a również założyli kilka krajów. Pierwsze najazdy Normanów na Europę miały miejscew II połowie VIII wieku. Atakowali oni i łupili tereny Francji, Niemiec, Hiszpanii i Brytanii. W swych wyprawach docierali na Ruś, do Islandii i Grenlandii. Podróżując rzekami, docierali do wybrzeży Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego. Pośród miast, które ucierpiały na skutek najazdów wikingów, były: Kolonia, Rouen, Orlean, Bordeaux, Paryż, Londyn, Nowogród Ogromny, Kijów, Konstantynopol. Do krajów założonych poprzez Normanów należały: Normandia, Królestwo Obojga Sycylii (południowa Italia i Sycylia). W 1066 roku Normanowie podbili Brytanię. Warto pamiętać Najprawdopodobniej wikingowie jako pierwsi Europejczycy dotarli do Ameryki Północnej. W 1003 roku ich drużyna dowodzona poprzez Leifa wylądowała na wybrzeżach Ameryki, w krainie o nazwie Vinland. Po trzech latach wikingowie zostali jednak wyparci poprzez miejscową ludność. Poezja A.R. Brown: Historia Normanów. Gdańsk 1996. E. Roesdahl: Historia Wikingów. Gdańsk 1996. L. Leciejewicz: Normanowie. Wrocław 1979. P. Zumthor: Wilhelm Zdobywca. Warszawa 1994. Daty VIII-IX wiek - moment wypraw wikingów Oś czasu 966 - chrzest Polski.

Słownik Wojna Z Rosją W II Połowie XVII Wieku:
Informacje wojny:– 1654 rok – Kozacy na mocy ugody w Perejasławiu uznali zwierzchnictwo cara Aleksego Michajłowicza. Przebieg działań wojennych:– 1654-1655 rok – dwie armie rosyjskie wkraczają na tereny Ukrainy wikingowie.
Słownik Walka O Seniorat:
Informacje statutu sukcesyjnego Bolesława Krzywoustego okazały się nadzwyczajnie trudne do utrzymania. Już ok. 1141 roku między seniorem dynastii Władysławem II a jego młodszymi braćmi doszło do konfliktu wikingowie.
Słownik Wielkie Odkrycia Geograficzne:
Informacje odkryć geograficznych:– poszukiwania nowych złóż metali szlachetnych z racji na wyczerpanie się złóż w Europie,– poszukiwanie morskiej drogi do Indii w celu rozwinięcia handlu przyprawami korzennymi wikingowie.
Słownik Wojna Polsko-Radziecka 1920 Roku:
Informacje polsko-ukraińskiego w kwietniu 1920 roku przesądzało o wybuchu wojny polsko-radzieckiej, której kwotą było powołanie niepodległego państwa ukraińskiego i zrealizowanie w ten sposób, co najmniej wikingowie.
Słownik Wojna W Afryce:
Informacje bitwie o Anglię Niemcy chcieli zrekompensować sobie atakując Brytyjczyków w ich koloniach. Szczególne znaczenie miał tu Egipt, którego zajęcie pozwoliłoby krajom osi na opanowanie także Kanału wikingowie.

Kim był, co zrobił Wikingowie z historii w Słownik historia W .

  • Dodano:
  • Autor: