Wikingowie co to jest
Jak było Wikingowie. Definicja Waregami) wywodzili się z południowej Skandynawii i Półwyspu.

Czy przydatne?

Co to znaczy Wikingowie definicja

Słownik WIKINGOWIE: Wikingowie (nazywani inaczej: Normanami, na Rusi zaś – Waregami) wywodzili się z południowej Skandynawii i Półwyspu Jutlandzkiego. W VIII i IX wieku w konsekwencji walk wewnętrznych i przeludnienia tych terenów rozpoczęli oni wyprawy łupieżcze, które przerodziły się w ruchy migracyjne. W rezultacie Normanowie podbili rozległe tereny w Europie, a również założyli kilka krajów. Pierwsze najazdy Normanów na Europę miały miejscew II połowie VIII wieku. Atakowali oni i łupili tereny Francji, Niemiec, Hiszpanii i Brytanii. W swych wyprawach docierali na Ruś, do Islandii i Grenlandii. Podróżując rzekami, docierali do wybrzeży Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego. Pośród miast, które ucierpiały na skutek najazdów wikingów, były: Kolonia, Rouen, Orlean, Bordeaux, Paryż, Londyn, Nowogród Ogromny, Kijów, Konstantynopol. Do krajów założonych poprzez Normanów należały: Normandia, Królestwo Obojga Sycylii (południowa Italia i Sycylia). W 1066 roku Normanowie podbili Brytanię. Warto pamiętać Najprawdopodobniej wikingowie jako pierwsi Europejczycy dotarli do Ameryki Północnej. W 1003 roku ich drużyna dowodzona poprzez Leifa wylądowała na wybrzeżach Ameryki, w krainie o nazwie Vinland. Po trzech latach wikingowie zostali jednak wyparci poprzez miejscową ludność. Poezja A.R. Brown: Historia Normanów. Gdańsk 1996. E. Roesdahl: Historia Wikingów. Gdańsk 1996. L. Leciejewicz: Normanowie. Wrocław 1979. P. Zumthor: Wilhelm Zdobywca. Warszawa 1994. Daty VIII-IX wiek - moment wypraw wikingów Oś czasu 966 - chrzest Polski.

Słownik Wojna W Obronie Konstytucji 3 Maja I II Rozbiór Polski:
Informacje Konstytucji 3 Maja pod opieką carycy Katarzyny II zawiązali konfederację w Petersburgu (kwiecień 1792). Od miejsca oficjalnego jej ogłoszenie– Targowicy – nazywana ona jest konfederacją targowicką wikingowie.
Słownik Wojna Polsko-Radziecka 1920 Roku:
Informacje polsko-ukraińskiego w kwietniu 1920 roku przesądzało o wybuchu wojny polsko-radzieckiej, której kwotą było powołanie niepodległego państwa ukraińskiego i zrealizowanie w ten sposób, co najmniej wikingowie.
Słownik Wiosna Ludów 1848 Roku Na Ziemiach Polskich:
Informacje ogarniające w 1848 roku znaczącą część Europy docierały także do ziem polskich. Nie dotyczyło to zaboru rosyjskiego, gdyż w samej Rosji nie doszło w 1848 roku do ważnych wystąpień rewolucyjnych. Z wikingowie.
Słownik Wędrówki Ludów:
Informacje terenie Europy Środkowej trwały już od I wieku n.e., kiedy to szereg plemion germańskich (na przykład Goci, Gepidzi) wyruszyło z Półwyspu Skandynawskiego na południe. Wskutek trwających blisko 400 wikingowie.
Słownik Wielkie Odkrycia Geograficzne:
Informacje odkryć geograficznych:– poszukiwania nowych złóż metali szlachetnych z racji na wyczerpanie się złóż w Europie,– poszukiwanie morskiej drogi do Indii w celu rozwinięcia handlu przyprawami korzennymi wikingowie.

Kim był, co zrobił Wikingowie z historii w Słownik historia W .

  • Dodano:
  • Autor: