Umieralność wcześniaków w co to jest
Co to jest, że Umieralność wcześniaków w Polsce - dane są fatalne. Definicja: Polska znalazła się.

Czy przydatne?

Definicja Umieralność wcześniaków w Polsce - dane są fatalne w słowniku

Co to jest: Polska znalazła się na drugim miejscu od końca w raporcie dotyczącym umieralności wcześniaków w państwach UE. Aż połowa noworodków ważących od 500 do 750 g i jedna piąta z wagą do kilograma umiera.

Nie przeżywa również aż 10 procent noworodków z wagą mniejszą niż 1,5 kg. Gorsze wyniki są jedynie w Grecji - informuje o unijnym raporcie dziennik Polska. Na oddziałach neonatologii brakuje miejsc, a sprzęt - ze względu swojego wieku - regularnie ulega awariom... Lekarze ostrzegają: pomóc może jedynie powiększenie środków na badania profilaktyczne i unowocześnianie aparatury.
W 2007 roku w polskich szpitalach urodziły się 24 tys. wcześniaków, co stanowi 7 proc. wszystkich urodzeń. A liczba miejsc przygotowana do intensywnej terapii noworodków jest znikoma. Przykładowo w całym woj. małopolskim zamieszkanym poprzez ok. 3.5 miliona ludzi jest zaledwie 40 takich stanowisk.
- Przypadek jest dramatyczna. Trafiają do nas dzieci z całego województwa. Wcześniaków przybywa, a miejsc dla nich ciągle brakuje - mówi Dorota Pawlik, neonatolog z krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego. - Jeszcze nie zdarzyło się, aby jakiś inkubator stał wolny.

Na Śląsku nie ma specjalistycznego ośrodka i niejednokrotnie maluszki trzeba przewozić do Opola, Łodzi, Krakowa i Warszawy, ponieważ w regionie na oddziałach intensywnej terapii brakuje dla nich miejsc.
Mieszkanki woj. lubuskiego muszą jeździć aż do Poznania. W mniejszych miastach przypadek jest jeszcze gorsza. W powiatowych szpitalach regularnie nie ma oddziałów neonatologii, a nie zawsze można zapewnić noworodkowi transport na odległość 100-200 km.
Wcześniaki urodzone w szpitalach, gdzie nie ma wymaganej aparatury mają 50% mniej szans na przeżycie - co potwierdzają statystyczne wyniki raportu. Pamiętać również należy o fachowej opiece medycznej - bez niej zbyt inicjalnie urodzone dziecko może do końca życia wymagać opieki lekarskiej i rehabilitacji.
Jak przekonuje mówi prof. Jerzy Szczapa, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego jest nad czym pracować. - W państwach Europy Zachodniej przeżywa aż 95-97 procent dzieci z wagą urodzeniową poniżej 1,5 kg. Dlaczego nasze wskaźniki są o sporo gorsze? - Przyczyn tej sytuacji należy szukać w dramatycznie niskich nakładach na neonatologię i niedostatecznej profilaktycznej opiece nad ciężarną - przyznaje prof..
Podkreśla jednak, iż w Polsce próbuje się ratować wszystkie, nawet te najmniejsze wcześniaki. Spośród noworodków urodzonych w 22.-23. tygodniu ciąży w Polsce przeżywa 2 procent , w trakcie gdy w Holandii śmiertelność w tej ekipie wcześniaków wynosi 100 procent , Tak małych dzieci nie ratuje się tam w ogóle

Czym jest Umieralność wcześniaków w znaczenie w Słownik medycyny U .