Eksperci: w leczeniu co to jest
Co to jest, że Eksperci: w leczeniu zapalenia zatok sterydy lepsze od antybiotyków. Definicja: W.

Czy przydatne?

Definicja Eksperci: w leczeniu zapalenia zatok sterydy lepsze od antybiotyków w słowniku

Co to jest: W leczeniu zapalenia zatok lepsze efekty daje podawanie chorym sterydów niż antybiotyków - przekonywali eksperci z państwie i zagranicy w trakcie pierwszego dnia obrad VIII Krajowego Forum Rynologicznego, które w piątek (2 grudnia) rozpoczęło się w Warszawie.

Prof. Antoni Krzeski z Warszawy, inicjator i kluczowy organizator corocznego Forum, powiedział w rozmowie z publicystą PAP, iż w Polsce w leczeniu zapalenia zatok nadal nadużywane są antybiotyki. - To jest dwukrotnie negatywne, aby zbyt pochopne przepisywanie chorym tych leków przyczynia się szerzenia się infekcji bakteryjnych opornych na antybiotyki - podkreślił. Dodał, iż nadużywanie antybiotyków nie jest także korzystne dla samego chorego. Jego zdaniem, lepsze efekty daje wykorzystanie sterydów donosowych, tym bardziej, iż ich skuteczność jest taka sama jak antybiotyków, a nawet lepsza. Przypomniał, iż wykorzystywanie sterydów w leczeniu zatok przynosowych jest zalecane w Europie od 4 latach. W tej sprawie jest zgodność wśród ekspertów. Niestety, w naszym państwie nadal nie wszyscy lekarze postępują z godnie z najnowszymi zaleceniami.

- W rynologii jesteśmy opóźnieni w szerzeniu nowych metod leczenia. Wielu lekarzy leczy ciągle po swojemu, a nie zawsze wedle rekomendacji. To między innymi dlatego organizujemy tego rodzaju narady z udziałem zagranicznych specjalistów - przekonywał prof. Krzeski. Wg specjalisty, dolegliwości nosa i zatok przynosowych, na które cierpi 10 procent społeczeństwa, są jednymi z najczęstszych schorzeń. Występują równie regularnie jak nadciśnienie tętnicze krwi i dolegliwości serca. Lecz są regularnie bagatelizowane. Dodał, iż chorzy nie powinni się obawiać stosowania sterydów, bo są bezpieczne w zastosowaniu: podaje się je miejscowo i w małych dawkach. - Sterydy od lat z powodzeniem używane są w leczeniu astmy i alergologicznego nieżytu nosa. Nadszedł czas, tak aby lekarze rodzinni przekonali się, iż przede wszystkim należy je stosować także w leczeniu zapalenia zatok - podkreślił prof. Krzeski. Na konferencji omawiane jest także leczenie ostrych zapaleń górnych dróg oddechowych, które coraz częściej są zwalczane nowoczesnymi lekami roślinnymi. "To preparaty nowej generacji, które powstały na bazie substancji wyizolowanych z ziół, o potwierdzonej badaniami skuteczności" - powiedział prof. Krzeski. Honorowym gościem Forum jest prof. Maria Siemionow z Cleveland Clinic w stanach zjednoczonych ameryki, która w sobotę (3 grudnia) zostanie uhonorowana nadawanym poprzez Stowarzyszenie Rynologia Polska tytułem "Artifex Rhinologiae Polonicae"

Czym jest Eksperci: w leczeniu znaczenie w Słownik medycyny E .