Kiedy mammografia jest (nie co to jest
Co to jest Kiedy mammografia jest (nie)godna zaufania.... Definicja: Centralny Ośrodek Koordynujący.

Czy przydatne?

Definicja Kiedy mammografia jest (nie)godna zaufania... w słowniku

Co to jest Kiedy mammografia jest (nie)godna zaufania...: Centralny Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi wykonał, na zlecenie Narodowego Funduszu Zdrowia, audyt kliniczny w poradniach mammograficznych. Aż 71 poradni mammograficznych wykonujących badania profilaktyczne w ramach programu nie zaliczyło audytu.

W 105 skontrolowanych pracowniach badania realizowane są na pożądanym poziomie, a więc dobrym, a w 123 – na akceptowanym, a więc dostatecznym.
Wśród poradni, gdzie kontrola wypadła negatywnie znalazły się między innymi Centralna Wojskowa Gabinet Lekarska „CePeLek” w Warszawie, stołeczny Szpital Wolski i szpital na Bródnie, Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, 1. Szpital Wojskowy w Lublinie, 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku, Akademickie Centrum Kliniczne AM w Gdańsku, Centralny Szpital Kliniczny Śląskiej AM w Katowicach i szpitale wojewódzkie: w Radomiu, Chełmie, Słupsku, Olsztynie, Przemyślu, Zamościu i Krośnie.
Wg audytu COK, mammografia na najwyższym poziomie realizowana jest między innymi w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku, Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie, w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz, Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej GENOM w Rudzie Śląskiej i w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

NFZ komentuje
– NFZ podpisuje kontrakty
wg mierników wyznaczonych poprzez nadzór specjalistyczny, poprzez specjalistów.
wg standardów ustalonych w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej, w rozporządzeniu ministra zdrowia i zarządzeniu prezesa Funduszu – podkreślił Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ. – Niestety, wyniki audytu zostały opublikowane po podpisaniu kontraktów na 2009 r. Będą brane pod uwagę przy podpisywaniu następnych...
Jak pisaliśmy już przedtem, dyrektorzy szpitali, gdzie działają zaudytowane negatywnie pracownie mammograficzne są zaskoczeni. Podkreślają doświadczenie swoich radiologów i wiedzę o dobrym stanie mammografów, potwierdzonym zgodą sanepidu na ich dalsze użytkowanie.
Zdaniem eksperta
– Przypadek dotycząca mammografów w niczym nie odbiega od realiów polskiej radiologii, gdzie ciągle dominuje nieco nonszalanckie podejście do realizowanych badań – ocenia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Ryszard Kowski, przewodniczący Sekcji Inżynierii Klinicznej Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego. – Na całym świecie realizacja programu badań przesiewowych jest poprzedzona przygotowaniem infrastruktury, jest to sprzętu i ludzi, którzy muszą przejść odpowiednie szkolenia. U nas odwrotnie: na początku rusza program, a cała reszta wychodzi w praniu, co właśnie niniejszym się stało. I nie mogło być odmiennie, skoro dopiero od niedawna rozpoczęły się szkolenia. przedtem nikt nie zaprzątał sobie nimi głowy.
Zdaniem Ryszarda Kowskiego mało się zmieni, dopóki w Polsce nie przestanie dominować wiara w moc sprawczą słowa, tak mocno zakorzeniona w naszej administracji, która zdaje się oczekiwać, iż wszystko można załatwić przez wydanie rozporządzenia.
– W rezultacie powstaje wirtualna rzeczywistość; wymaga się niemożliwego – ocenia ekspert. – To działa demoralizująco. ZOZ-y podpisują kontrakty z Funduszem, ponieważ chcą skorzystać finansowo na programach badań, licząc na to, iż „jakoś to będzie”...
Resort oczekuje
Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia powiedział, iż resort oczekuje na wiadomości z NFZ na temat zasad podpisywania kontraktów w ramach programu profilaktyki raka piersi i zastosowania wyników audytu COK. MZ czeka również na szczegółowe wiadomości dotyczące audytu.

Resort zdrowia informował w październiku, iż prowadzi od 2007 r. kontrolę jakości badań, realizowanych w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Na witrynie internetowej MZ podano, iż część techników elektroradiologii i lekarzy radiologów, opisujących zdjęcia mammograficzne, nie ma odpowiedniego przeszkolenia. poprzez to wybrane zdjęcia nie są wystarczająco czytelne. MZ podkreśla, iż wymogi wobec świadczeniodawców uczestniczących w programie opracował NFZ we współpracy z Instytutem - Centrum Onkologii w Warszawie.
W roku 2007 Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło kontrolę jakości badań u 293 świadczeniodawców (84,5 procent) w dwóch kierunkach: organizacji badań mammograficznych i prawidłowości wykonywania testów specjalistycznych. Wnioski były podobne do wynikających z najnowszego audytu:• w co trzeciej pracowni mammograficznej biorącej udział w Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi wychodziły niewiele wiarygodne wyniki,• na zmianę sytuacji dano placówkom rok – w tym czasie Wojewódzkie Ośrodki Koordynujące szkoliły kadrę pracującą przy badaniach, raczej lekarzy i techników.
W roku 2008 resort zlecił kontynuację kontroli u 300 świadczeniodawców realizujących program i ponowny audyt kliniczny zdjęć, jak także prowadzenie szkoleń specjalistycznych dla kadry realizującej program profilaktycznych badań mammograficznych. Okazało się jednak, iż dalej jest źle. Aparaty zostały poddane audytowi technicznemu, obejmującemu ich ogólny stan i parametry i klinicznemu, obejmującemu jakość zdjęć. Każdy audyt oznaczał ustalenie liczby proc. spełnienia wymogów. W niektórych sytuacjach liczba ta wynosiła mniej niż 40.
Jak Ministerstwo Zdrowia postrzega wyniki audytu przeprowadzonego poprzez COK?
Na razie jego rzecznik przypomina, iż resort nie ma jeszcze kompletu danych w tej sprawie. Nie ukrywa równocześnie, iż chce dowiedzieć się, jakie wnioski z kontroli pracowni mammograficznych wyciągnie NFZ...
• Szczegółowe wyniki audytu są dostępne na witrynie internetowej:www.profilaktykaraka.coi.waw.pl
Objawy Kochanowski Kontra Kopacz, Czyli Grypa P, Jak Polityczna:
Przyczyny gdy dolegliwości wprzęga się w politykę... Wokół grypy A/H1N1 toczy się polityczna wojna. Minister Ewa Kopacz atakowana poprzez opozycyjnych polityków za brak decyzji w kwestii zakupu szczepionki kiedy mammografia jest (nie)godna zaufania... co znaczy.
Objawy Kwalifikacja Do Programów Terapeutycznych Po 1 Stycznia 2012 R. Na Dotychczasowych Zasadach:
Przyczyny 2011 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w kwestii świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych. Istniała obawa, iż wcześniejsze projektowane kiedy mammografia jest (nie)godna zaufania... krzyżówka.
Objawy Kontrakty Dla Oddziałów Ratunkowych: Zadań Przybywa, Pieniędzy - Wprost Przeciwnie:
Przyczyny grudnia) odbędzie się w Warszawie zjazd nadzoru krajowego medycyny ratunkowej. Przyjadą konsultanci w tej dziedzinie ze wszystkich województw. Jednym z głównych tematów będzie fatalne finansowanie kiedy mammografia jest (nie)godna zaufania... co to jest.
Objawy Kwas Moczowy A Zespół Metaboliczny I Miażdżyca U Chorych Na Cukrzycę:
Przyczyny wytworem metabolizmu puryn. Nadmiar tego związku i jego odkładanie się w stawach prowadzi do rozwoju dny moczanowej, dolegliwości manifestującej się w pierwszej kolejności bardzo bolesnym obrzękiem kiedy mammografia jest (nie)godna zaufania... słownik.
Objawy Karotenoidy, Antyoksydanty, Witaminy I Mikroelementy W Profilaktyce I Leczeniu Chorób Oczu:
Przyczyny antyoksydanty, witaminy i mikroelementy w profilaktyce i leczeniu chorób oczu. Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), zaćma, retinopatia cukrzycowa . Poradnik Aptekarski. Nr 8(26), listopad 2008 kiedy mammografia jest (nie)godna zaufania... czym jest.

Czym jest Kiedy mammografia jest (nie znaczenie w Słownik medycyny K .

  • Dodano:
  • Autor: