Krajobraz po pandemii czyli co to jest
Co to jest Krajobraz po pandemii, czyli szczepionkowy boom w odwrocie. Definicja: Pierwsze.

Czy przydatne?

Definicja Krajobraz po pandemii, czyli szczepionkowy boom w odwrocie w słowniku

Co to jest Krajobraz po pandemii, czyli szczepionkowy boom w odwrocie: Pierwsze przypadki zachorowań na grypę A/H1N1 odnotowano na przełomie marca i kwietnia 2009 roku w Meksyku. W Polsce wirus pojawił się najpierw maja. Później lawina ruszyła: już w czerwcu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła szósty, najwyższy stopień zagrożenia pandemicznego. Rządy wielu państw przeszacowały zagrożenie i zaczęły masowo zamawiać szczepionki, których aktualnie próbują się pozbyć.

Europejska Agencja Zdrowia (EHA) prognozowała, iż wirusem może się zarazić ok. 30 procent Europejczyków. Tak się jednak nie stało. Wg Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w Europie zmarło na tę odmianę grypy 1700 osób. ok. 28 mln mieszkańców, w tym co najmniej 218 tys. kobiet w ciąży, zaszczepiło się z kolei jedną z trzech szczepionek zarejestrowanych poprzez EMEA.
Wg WHO, od początku kwietnia ub. r. odnotowano na skutek grypy A/H1N1 13 tys. zgonów na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, iż zaszczepiło się przynajmniej 150 mln osób. WHO przypomina równocześnie, iż na grypę sezonową i na powikłania poprzez nią spowodowane, umiera rocznie nawet pół miliona osób.
Aby chronić swoich obywateli przed zagrożeniem, państwa ustawiały się w kolejce po szczepionki. Początkowo zakładano, iż prewencyjnie potrzebne będą dwie dawki na osobę, błyskawicznie okazało się jednak, iż wystarczy jedna.

Bilans strat
aktualnie rządy krajów próbują pozbyć się nadwyżek szczepionek i renegocjują umowy z firmami farmaceutycznymi, dążąc do pomniejszenia dostaw zamówionych dawek. Rozważają również przekazywanie partii szczepionek biednym państwom za darmo albo odsprzedanie bogatszym krajom zebranych zapasów.
Francja kupiła za 870 mln euro 94 mln dawek od Sanofi-Pasteur, GSK, Novartis i Baxtera, jednak na szczepienie zdecydowało się tylko ok. 5 mln Francuzów. Rząd w Paryżu odsprzedał już 300 tys. dawek szczepionek do Kataru, następne 2 mln dawek miały powędrować do Egiptu.
W styczniu 2010 roku również Niemcy ogłosiły, iż chcą wynegocjować z GSK anulowanie blisko połowy zamówienia. Planują także odsprzedanie części z zamówionej puli 50 mln dawek. Na zakup szczepionek wydano tam 400 mln euro.
Także Irlandia renegocjowała umowę z spółką Baxter, by zaoszczędzić 35 mln euro. Rząd w Dublinie zamówił 7,7 mln dawek szczepionek u dwóch producentów: GSK i Baxter, co łącznie kosztowało 88 mln euro.
19 mln dawek z zamówionych 34 mln chce także odsprzedać Holandia. Szwajcaria dla populacji 7,7 mln ludzi zamówiła 13 mln dawek u dwóch producentów: GSK i Novartis.
Hiszpania chce zmniejszyć zamówienie z 34 mln do 13,5 mln dawek. Rząd w Madrycie twierdzi, iż umowy z GSK, Novartis i Sanofi-Pasteur zawierają klauzulę, która pozwala zwrócić nadwyżkę szczepionek, jeżeli udowodni się, iż okazały się zbędne.
24 mln dawek kupiły Włochy od koncernu farmaceutycznego Novartis za sumę 184 mln euro, w trakcie gdy zaszczepiło się tam jedynie ok. 800 tys. osób.
W Wielkiej Brytanii zostały odwołane dalsze zamówienia z spółki Baxter i prowadzone są renegocjacje umowy z GSK. Na Wyspach ze szczepień skorzystało mniej niż 3,8 mln obywateli, w czasie gdy służby medyczne były przygotowane na podanie 12,5 mln dawek.
Bilans zysków
Mimo, iż zyski producentów szczepionek będą, jak się szacuje, mniejsze o ok. 15 procent z uwagi na łagodny przebieg grypy A/H1N1 i spadek zamówień, Bank Sarasin & Cie AG ocenił wartość całego rynku produktów przeciwko wirusowi tej odmiany grypy na 7,6 mld dolarów.

Podobne szacunki publikował bank Morgan Stanley. Jego analitycy oszacowali przychód koncernu GSK za ostatni kwartał 2009 roku i pierwsze trzy miesiące 2010 na 3,6 mld dolarów, 600 mln dolarów dla Novartis i 1,1 mld dolarów dla Sanofi-Pasteur.
W mediach zagranicznych Polska pojawia się w kontekście grypy A/H1N1 jako jedyny państwo w Europie, którego rząd odmówił zakupu szczepionek, podważając bezpieczeństwo stosowania tych produktów. Polski rząd szczycił się, iż oparł się presji lobby farmaceutycznego i nie złożył zamówienia na szczepionki, szczególnie w wypadku, gdy spółki nie chciały wziąć odpowiedzialności za efekty uboczne swoich specyfików.
To z jednej strony znalazło poklask wielu internautów, szczególnie w chwili, gdy zagrożenie minęło. Lecz pojawiają się także głosy o ignorancji. Zawsze można przecież zadać pytanie, co
aby było, gdyby naprawdę wybuchła pandemia?
Andrew Jack, Move to recover cost of flu vaccine, The Financial Times, January 10 2010; Andrea Gerlin, Pandemic Flu Scare Fades, Vaccine Glut Seen for Glaxo, Bloomberg, January 15, 2010; H1N1 Vaccine To Cost Countries $2.50 - $20 Per Dose, Medical News Today, 04 Sep 2009
Objawy Krakowskie Centrum Rehabilitacji: Endoprotezy Dla Hemofilików:
Przyczyny endoprotezowanie stawów u chorych na hemofilię wykonywał jedynie warszawski Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus. Aktualnie wyzwanie podjął Oddział Chirurgii Urazowej, Ortopedii i Rehabilitacji krajobraz po pandemii, czyli szczepionkowy boom w odwrocie co znaczy.
Objawy Kontraktowanie: Z Tarczą I Na Tarczy. Prywatne Szpitale Zaczynają Też Wygrywać:
Przyczyny coraz więcej szpitali prywatnych. Gdy zakończą się boje o kontrakty, poznamy nie tylko poszczególnych zwycięzców z podpisanymi umowami, lecz także kierunek przepływu środków w NFZ. Jaka część krajobraz po pandemii, czyli szczepionkowy boom w odwrocie krzyżówka.
Objawy Kliniczna Ocena Efektywności I Bezpieczeństwa Tocilizumabu U Chorych Na Reumatoidalne Zapalenie Stawów:
Przyczyny biologiczne reumatoidalnego zapalenia stawów lekami blokującymi czynnik martwicy nowotworów (TNF) nie zawsze przynosi efekty. W tych sytuacjach z pomocą może przyjść tocilizumab - przeciwciało krajobraz po pandemii, czyli szczepionkowy boom w odwrocie co to jest.
Objawy Kolejne Pobranie Narządów W Woj. Świętokrzyskim: Kończy Się Kryzys W Transplantologii?:
Przyczyny Szpitalu Zespolonym w Kielcach lekarze pobrali do przeszczepu, za zgodą rodziny, wątrobę i nerki od zmarłego tragicznie dawcy. Narządy uratowały życie trzem osobom. Świętokrzyskie, w okolicy krajobraz po pandemii, czyli szczepionkowy boom w odwrocie słownik.
Objawy Kto Pierwszy Opracuje Szczepionkę Przeciw Nowej Grypie, Czyli Wyścig O Złote Runo:
Przyczyny poszczególnych krajów szykują się do walki z rozprzestrzenieniem się wirusa A/H1N1 i masowo kupują leki i zamawiają szczepionki do walki z chorobą. Dodajmy: zamawiają coś, czego jeszcze nie ma. A krajobraz po pandemii, czyli szczepionkowy boom w odwrocie czym jest.

Czym jest Krajobraz po pandemii, czyli znaczenie w Słownik medycyny K .

  • Dodano:
  • Autor: