Krajobraz po pandemii czyli co to jest
Co to jest, że Krajobraz po pandemii, czyli szczepionkowy boom w odwrocie. Definicja: Pierwsze.

Czy przydatne?

Definicja Krajobraz po pandemii, czyli szczepionkowy boom w odwrocie w słowniku

Co to jest Krajobraz po pandemii, czyli szczepionkowy boom w odwrocie: Pierwsze przypadki zachorowań na grypę A/H1N1 odnotowano na przełomie marca i kwietnia 2009 roku w Meksyku. W Polsce wirus pojawił się najpierw maja. Później lawina ruszyła: już w czerwcu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła szósty, najwyższy stopień zagrożenia pandemicznego. Rządy wielu państw przeszacowały zagrożenie i zaczęły masowo zamawiać szczepionki, których aktualnie próbują się pozbyć.

Europejska Agencja Zdrowia (EHA) prognozowała, iż wirusem może się zarazić ok. 30 procent Europejczyków. Tak się jednak nie stało. Wg Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w Europie zmarło na tę odmianę grypy 1700 osób. ok. 28 mln mieszkańców, w tym co najmniej 218 tys. kobiet w ciąży, zaszczepiło się z kolei jedną z trzech szczepionek zarejestrowanych poprzez EMEA.
Wg WHO, od początku kwietnia ub. r. odnotowano na skutek grypy A/H1N1 13 tys. zgonów na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, iż zaszczepiło się przynajmniej 150 mln osób. WHO przypomina równocześnie, iż na grypę sezonową i na powikłania poprzez nią spowodowane, umiera rocznie nawet pół miliona osób.
Aby chronić swoich obywateli przed zagrożeniem, państwa ustawiały się w kolejce po szczepionki. Początkowo zakładano, iż prewencyjnie potrzebne będą dwie dawki na osobę, błyskawicznie okazało się jednak, iż wystarczy jedna.

Bilans strat
aktualnie rządy krajów próbują pozbyć się nadwyżek szczepionek i renegocjują umowy z firmami farmaceutycznymi, dążąc do pomniejszenia dostaw zamówionych dawek. Rozważają również przekazywanie partii szczepionek biednym państwom za darmo albo odsprzedanie bogatszym krajom zebranych zapasów.
Francja kupiła za 870 mln euro 94 mln dawek od Sanofi-Pasteur, GSK, Novartis i Baxtera, jednak na szczepienie zdecydowało się tylko ok. 5 mln Francuzów. Rząd w Paryżu odsprzedał już 300 tys. dawek szczepionek do Kataru, następne 2 mln dawek miały powędrować do Egiptu.
W styczniu 2010 roku również Niemcy ogłosiły, iż chcą wynegocjować z GSK anulowanie blisko połowy zamówienia. Planują także odsprzedanie części z zamówionej puli 50 mln dawek. Na zakup szczepionek wydano tam 400 mln euro.
Także Irlandia renegocjowała umowę z spółką Baxter, by zaoszczędzić 35 mln euro. Rząd w Dublinie zamówił 7,7 mln dawek szczepionek u dwóch producentów: GSK i Baxter, co łącznie kosztowało 88 mln euro.
19 mln dawek z zamówionych 34 mln chce także odsprzedać Holandia. Szwajcaria dla populacji 7,7 mln ludzi zamówiła 13 mln dawek u dwóch producentów: GSK i Novartis.
Hiszpania chce zmniejszyć zamówienie z 34 mln do 13,5 mln dawek. Rząd w Madrycie twierdzi, iż umowy z GSK, Novartis i Sanofi-Pasteur zawierają klauzulę, która pozwala zwrócić nadwyżkę szczepionek, jeżeli udowodni się, iż okazały się zbędne.
24 mln dawek kupiły Włochy od koncernu farmaceutycznego Novartis za sumę 184 mln euro, w trakcie gdy zaszczepiło się tam jedynie ok. 800 tys. osób.
W Wielkiej Brytanii zostały odwołane dalsze zamówienia z spółki Baxter i prowadzone są renegocjacje umowy z GSK. Na Wyspach ze szczepień skorzystało mniej niż 3,8 mln obywateli, w czasie gdy służby medyczne były przygotowane na podanie 12,5 mln dawek.
Bilans zysków
Mimo, iż zyski producentów szczepionek będą, jak się szacuje, mniejsze o ok. 15 procent z uwagi na łagodny przebieg grypy A/H1N1 i spadek zamówień, Bank Sarasin & Cie AG ocenił wartość całego rynku produktów przeciwko wirusowi tej odmiany grypy na 7,6 mld dolarów.

Podobne szacunki publikował bank Morgan Stanley. Jego analitycy oszacowali przychód koncernu GSK za ostatni kwartał 2009 roku i pierwsze trzy miesiące 2010 na 3,6 mld dolarów, 600 mln dolarów dla Novartis i 1,1 mld dolarów dla Sanofi-Pasteur.
W mediach zagranicznych Polska pojawia się w kontekście grypy A/H1N1 jako jedyny państwo w Europie, którego rząd odmówił zakupu szczepionek, podważając bezpieczeństwo stosowania tych produktów. Polski rząd szczycił się, iż oparł się presji lobby farmaceutycznego i nie złożył zamówienia na szczepionki, szczególnie w wypadku, gdy spółki nie chciały wziąć odpowiedzialności za efekty uboczne swoich specyfików.
To z jednej strony znalazło poklask wielu internautów, szczególnie w chwili, gdy zagrożenie minęło. Lecz pojawiają się także głosy o ignorancji. Zawsze można przecież zadać pytanie, co
aby było, gdyby naprawdę wybuchła pandemia?
Andrew Jack, Move to recover cost of flu vaccine, The Financial Times, January 10 2010; Andrea Gerlin, Pandemic Flu Scare Fades, Vaccine Glut Seen for Glaxo, Bloomberg, January 15, 2010; H1N1 Vaccine To Cost Countries $2.50 - $20 Per Dose, Medical News Today, 04 Sep 2009
Objawy Kamienie Nerkowe Częstsze U Chorych Z Zespołem Metabolicznym:
Przyczyny nadciśnieniem tętniczym, otyłością, cukrzycą typu 2 i z hiperlipidemią - składowymi zespołu metabolicznego - regularnie towarzyszą kamienie nerkowe. Aczkolwiek problem ten znany jest od dawna, to krajobraz po pandemii, czyli szczepionkowy boom w odwrocie.
Objawy Koordynator Ds. Przeszczepów: W Polsce Wolontariusz, W Hiszpanii Menedżer...:
Przyczyny Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zamiarze przeznaczenia 1,8 mln zł z rezerwy budżetowej na wynagrodzenia dla koordynatorów przeszczepów w szpitalach. Ciągle jednak nie wiadomo, pomiędzy jakie krajobraz po pandemii, czyli szczepionkowy boom w odwrocie.
Objawy Kontrakty 2011: Oblicza Konkurencji, Czyli Podzwonne Dla Trójmiejskiej Kardiologii:
Przyczyny oddziały kardiologiczne Pomorskiego Centrum Traumatologii i Szpitala Studenckiego w Gdańsku nie dostaną pieniędzy. Z kolei Szpital Morski im. PCK w Gdyni musi się zadowolić 2,7 mln zł na przetrwanie krajobraz po pandemii, czyli szczepionkowy boom w odwrocie.
Objawy Kiedy Nadchodzi Kres. Jak Rozmawiać Z Pacjentem O Tym Co Nieuchronne?:
Przyczyny jest jak mgła złożona z wielu cząsteczek, które doktor musi rozpoznać - mówi prof. Krystyna de Walden-Gałuszko, psychiatra, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, były konsultant krajowy krajobraz po pandemii, czyli szczepionkowy boom w odwrocie.
Objawy Konsultant Wojewódzki: Wiem, Że Muszę Być Jak Żona Cezara:
Przyczyny Wojewódzki konsultant w zakresie kardiologii prof. Lech Poloński zamierza najpierw przyszłego roku rozmawiać z wojewodą śląskim o rezygnacji z funkcji. Prof. przekazał nam, iż gotowy jest rozważyć krajobraz po pandemii, czyli szczepionkowy boom w odwrocie.

Czym jest Krajobraz po pandemii, czyli znaczenie w Słownik medycyny K .

  • Dodano:
  • Autor: