Niedobór witaminy D zwiększa co to jest
Co to jest, że Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek.

Czy przydatne?

Definicja Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek w słowniku

Co to jest Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek: Niedobór witaminy D obserwuje się u większości osób z przewlekłą chorobą nerek. Może przyczyniać się do rozwoju innych przewlekłych schorzeń, szczególnie ze strony układu sercowo-naczyniowego. Niejasny jest z kolei wpływ obniżonego poziomu witaminy D w tej ekipie chorych na śmiertelność.

Dlatego celem badania naukowców z Medical University of Graz, Austria, była odpowiedź na pytanie czy niższe stężenie 25-hydroksywitaminy D u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek wiąże się z większą śmiertelnością.Do badania zakwalifikowano blisko 450 pacjentów z przewleką chorobą nerek w stadium 3-5 ze parametrem GFR <60 ml/min/1.73m2 GFR. W czasie trwającej blisko 10 lat obserwacji zmarło 227 chorych, w tym 156 na skutek zaburzeń sercowo-naczyniowych. Wyniki badania wykazały, iż chorzy z głębokim niedoborem 25-hydroksywitaminy D (stężenie w surowicy krwi poniżej 10ng/ml) obarczeni są blisko 4-krotnie większym ryzykiem śmiertelności w porównaniu z pacjentami, u których poziom witaminy D przekraczał wartość 30ng/ml. Co ciekawe, prawdopodobieństwo śmierci z powodów sercowo-naczyniowych było blisko 6-krotnie większe. Większa śmiertelność nie była jednak związana z poziomem parathormonu.  Do niedoboru witaminy D u chorych z przewlekłą chorobą nerek przyczynia się jej niska synteza w skórze wywołana zmniejszeniem ekspozycji na światło słoneczne wynikającym z konieczności ograniczenia aktywności życiowej i dializoterapii, a również powiększone wydalanie jej metabolitów poprzez układ moczowy. Dodatkowo niedobór witaminy D jest w tym przypadku o tyle ważny, iż może bardzo negatywnie wpływać na funkcjonowanie i strukturę nerek, pogarszając jeszcze ich wydolność. Co więcej, zaobserwowano, iż niedobór witaminy D wiąże się z większym ryzykiem rozwoju nowotworów, chorób z autoagresji i infekcji. Co ciekawe, odnotowano, iż u osób z przewlekłą chorobą suplementacja witaminy D przyczynia się do pomniejszenia ryzyka zaburzeń ze strony układu krążenia i gospodarki elektrolitowej nerek. Aktualnie wytyczne sugerują, by u chorych, u których parametr GFR (filtracja kłębuszkowa) jest mniejszy niż 60ml/min/1.73m2 monitorować i optymalizować poziom 25-hydroksywitaminy D. Autorzy badania konkludują, iż pomiary 25-hydroksywitaminy D w surowicy krwi mogą stanowić istotny czynnik pomocny do oceny ryzyka zaburzeń ze strony układu krążenia i przedwczesnej śmierci u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, u których filtracja kłębuszkowa (GFR) nie przekracza 60 mL/min/1.73m2. Badacze sugerują także, iż suplementacja witaminy D u tych chorych może przyczynić się do pomniejszenia ryzyka przedwczesnej śmierci. Oprac.: dr nauk medycznych Maciej Chałubińskihttp://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21378153 Nephrol Dial Transplant. 2011 Nov;26(11):3603-9. Epub 2011 Mar 4.Vitamin D status and mortality in chronic kidney disease
Objawy Nie Mamy Polowego Szpitala Zgodnego Ze Wszystkimi Unijnymi Zaleceniami:
Przyczyny szpitalami polowymi ustala się u nas nawet namioty z ratownikami i fundamentalnym wyposażeniem. Rzeczywistość wygląda nieco odmiennie... - W Polsce nie ma prawdziwego szpitala polowego, z pełną niedobór witaminy d zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek.
Objawy Neurolodzy O Leczeniu Udarów Mózgu I Potrzebie Lepszej Dostępności Świadczeń:
Przyczyny zaburzeń pamięci i Centrów Interwencyjnego Leczenia Udarów Mózgu to wybrane tylko postulaty ekspertów, wskazujących na braki systemowe polskiej neurologii. Z danych WHO wynika, iż w państwach niedobór witaminy d zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek.
Objawy Nowy Obraz Genetyki Autyzmu:
Przyczyny autyzmu jest spowodowanych poprzez wady genetyczne, które zakłócają umiejętność mózgu do uczenia się Donosi o tym „The Times” za pośrednictwem onet.pl. Szczegóły badań zostały opublikowane na łamach niedobór witaminy d zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek.
Objawy Nowotwór Diagnozowany Węchem:
Przyczyny Jezierski, kierownik Zakładu Zachowania się Zwierząt w Instytucie Hodowli i Genetyki Zwierząt PAN W Instytucie Hodowli i Genetyki Zwierząt PAN, w Jastrzębcu pod Warszawą, prowadzone są badania nad niedobór witaminy d zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek.
Objawy Nieinwazyjne Metody Diagnostyki Prenatalnej Hemofilii:
Przyczyny diagnostyki prenatalnej (biopsja kosmówki, amniocenteza) są inwazyjne i niosą około 1% ryzyko poronienia. Odkrycie wolnego DNA płodu w osoczu ciężarnych kobiet stworzyło nowe perspektywy wczesnej niedobór witaminy d zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek.

Czym jest Niedobór witaminy D zwiększa znaczenie w Słownik medycyny N .

  • Dodano:
  • Autor: