Niedobór witaminy D zwiększa co to jest
Co to jest, że Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek.

Czy przydatne?

Definicja Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek w słowniku

Co to jest Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek: Niedobór witaminy D obserwuje się u większości osób z przewlekłą chorobą nerek. Może przyczyniać się do rozwoju innych przewlekłych schorzeń, szczególnie ze strony układu sercowo-naczyniowego. Niejasny jest z kolei wpływ obniżonego poziomu witaminy D w tej ekipie chorych na śmiertelność.

Dlatego celem badania naukowców z Medical University of Graz, Austria, była odpowiedź na pytanie czy niższe stężenie 25-hydroksywitaminy D u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek wiąże się z większą śmiertelnością.Do badania zakwalifikowano blisko 450 pacjentów z przewleką chorobą nerek w stadium 3-5 ze parametrem GFR <60 ml/min/1.73m2 GFR. W czasie trwającej blisko 10 lat obserwacji zmarło 227 chorych, w tym 156 na skutek zaburzeń sercowo-naczyniowych. Wyniki badania wykazały, iż chorzy z głębokim niedoborem 25-hydroksywitaminy D (stężenie w surowicy krwi poniżej 10ng/ml) obarczeni są blisko 4-krotnie większym ryzykiem śmiertelności w porównaniu z pacjentami, u których poziom witaminy D przekraczał wartość 30ng/ml. Co ciekawe, prawdopodobieństwo śmierci z powodów sercowo-naczyniowych było blisko 6-krotnie większe. Większa śmiertelność nie była jednak związana z poziomem parathormonu.  Do niedoboru witaminy D u chorych z przewlekłą chorobą nerek przyczynia się jej niska synteza w skórze wywołana zmniejszeniem ekspozycji na światło słoneczne wynikającym z konieczności ograniczenia aktywności życiowej i dializoterapii, a również powiększone wydalanie jej metabolitów poprzez układ moczowy. Dodatkowo niedobór witaminy D jest w tym przypadku o tyle ważny, iż może bardzo negatywnie wpływać na funkcjonowanie i strukturę nerek, pogarszając jeszcze ich wydolność. Co więcej, zaobserwowano, iż niedobór witaminy D wiąże się z większym ryzykiem rozwoju nowotworów, chorób z autoagresji i infekcji. Co ciekawe, odnotowano, iż u osób z przewlekłą chorobą suplementacja witaminy D przyczynia się do pomniejszenia ryzyka zaburzeń ze strony układu krążenia i gospodarki elektrolitowej nerek. Aktualnie wytyczne sugerują, by u chorych, u których parametr GFR (filtracja kłębuszkowa) jest mniejszy niż 60ml/min/1.73m2 monitorować i optymalizować poziom 25-hydroksywitaminy D. Autorzy badania konkludują, iż pomiary 25-hydroksywitaminy D w surowicy krwi mogą stanowić istotny czynnik pomocny do oceny ryzyka zaburzeń ze strony układu krążenia i przedwczesnej śmierci u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, u których filtracja kłębuszkowa (GFR) nie przekracza 60 mL/min/1.73m2. Badacze sugerują także, iż suplementacja witaminy D u tych chorych może przyczynić się do pomniejszenia ryzyka przedwczesnej śmierci. Oprac.: dr nauk medycznych Maciej Chałubińskihttp://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21378153 Nephrol Dial Transplant. 2011 Nov;26(11):3603-9. Epub 2011 Mar 4.Vitamin D status and mortality in chronic kidney disease
Objawy Niemłodzi Już I Zapracowani. To Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej?:
Przyczyny lekarza rodzinnego nie zawsze są tak kolorowe. Doktor podstawowej opieki zdrowotnej powinien mieć czas dla pacjenta, ponieważ jak mówią eksperci, od tego zależy jakość rady i bezpieczeństwo chorego niedobór witaminy d zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek.
Objawy Nadchodzi Era Standardów:
Przyczyny laboratorium medyczne pracuje dobrze i jest użyteczne klinicznie? W pierwszej kolejności wtedy, gdy jest w stanie podać wiarygodne i powtarzalne wyniki badań. A w zależości w sporym stopniu od niedobór witaminy d zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek.
Objawy Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne A Zawał Mięśnia Sercowego:
Przyczyny niesteroidowych leków przeciwzapalnych, powszechnie służących w przewlekłych chorobach stawów, na układ sercowo-naczyniowy budzi kontrowersje, szczególnie od czasu wycofania jednego z selektywnych niedobór witaminy d zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek.
Objawy NIK: Będzie Kontrola W Warszawskim Centrum Onkologii I Innych Instytutach:
Przyczyny Kontroli skontroluje wszystkie instytuty podległe Ministerstwu Zdrowia - to jeden z efektów niepokojących sygnałów kierowanych do NIK, związanych z sytuacją w Centrum Onkologii - Instytut im. M niedobór witaminy d zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek.
Objawy NIK: Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych Jest Nieefektywny I Źle Nadzorowany:
Przyczyny ramach programu występowały i otrzymywały je nawet te placówki, które nie miały wymaganego sprzętu, ani odpowiednio przygotowanych lekarzy. Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych znalazł niedobór witaminy d zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek.

Czym jest Niedobór witaminy D zwiększa znaczenie w Słownik medycyny N .

  • Dodano:
  • Autor: