Niedobór witaminy D zwiększa co to jest
Co to jest, że Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek.

Czy przydatne?

Definicja Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek w słowniku

Co to jest Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek: Niedobór witaminy D obserwuje się u większości osób z przewlekłą chorobą nerek. Może przyczyniać się do rozwoju innych przewlekłych schorzeń, szczególnie ze strony układu sercowo-naczyniowego. Niejasny jest z kolei wpływ obniżonego poziomu witaminy D w tej ekipie chorych na śmiertelność.

Dlatego celem badania naukowców z Medical University of Graz, Austria, była odpowiedź na pytanie czy niższe stężenie 25-hydroksywitaminy D u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek wiąże się z większą śmiertelnością.Do badania zakwalifikowano blisko 450 pacjentów z przewleką chorobą nerek w stadium 3-5 ze parametrem GFR <60 ml/min/1.73m2 GFR. W czasie trwającej blisko 10 lat obserwacji zmarło 227 chorych, w tym 156 na skutek zaburzeń sercowo-naczyniowych. Wyniki badania wykazały, iż chorzy z głębokim niedoborem 25-hydroksywitaminy D (stężenie w surowicy krwi poniżej 10ng/ml) obarczeni są blisko 4-krotnie większym ryzykiem śmiertelności w porównaniu z pacjentami, u których poziom witaminy D przekraczał wartość 30ng/ml. Co ciekawe, prawdopodobieństwo śmierci z powodów sercowo-naczyniowych było blisko 6-krotnie większe. Większa śmiertelność nie była jednak związana z poziomem parathormonu.  Do niedoboru witaminy D u chorych z przewlekłą chorobą nerek przyczynia się jej niska synteza w skórze wywołana zmniejszeniem ekspozycji na światło słoneczne wynikającym z konieczności ograniczenia aktywności życiowej i dializoterapii, a również powiększone wydalanie jej metabolitów poprzez układ moczowy. Dodatkowo niedobór witaminy D jest w tym przypadku o tyle ważny, iż może bardzo negatywnie wpływać na funkcjonowanie i strukturę nerek, pogarszając jeszcze ich wydolność. Co więcej, zaobserwowano, iż niedobór witaminy D wiąże się z większym ryzykiem rozwoju nowotworów, chorób z autoagresji i infekcji. Co ciekawe, odnotowano, iż u osób z przewlekłą chorobą suplementacja witaminy D przyczynia się do pomniejszenia ryzyka zaburzeń ze strony układu krążenia i gospodarki elektrolitowej nerek. Aktualnie wytyczne sugerują, by u chorych, u których parametr GFR (filtracja kłębuszkowa) jest mniejszy niż 60ml/min/1.73m2 monitorować i optymalizować poziom 25-hydroksywitaminy D. Autorzy badania konkludują, iż pomiary 25-hydroksywitaminy D w surowicy krwi mogą stanowić istotny czynnik pomocny do oceny ryzyka zaburzeń ze strony układu krążenia i przedwczesnej śmierci u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, u których filtracja kłębuszkowa (GFR) nie przekracza 60 mL/min/1.73m2. Badacze sugerują także, iż suplementacja witaminy D u tych chorych może przyczynić się do pomniejszenia ryzyka przedwczesnej śmierci. Oprac.: dr nauk medycznych Maciej Chałubińskihttp://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21378153 Nephrol Dial Transplant. 2011 Nov;26(11):3603-9. Epub 2011 Mar 4.Vitamin D status and mortality in chronic kidney disease
Objawy Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne A Zawał Mięśnia Sercowego:
Przyczyny niesteroidowych leków przeciwzapalnych, powszechnie służących w przewlekłych chorobach stawów, na układ sercowo-naczyniowy budzi kontrowersje, szczególnie od czasu wycofania jednego z selektywnych niedobór witaminy d zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek.
Objawy Nasi Pomagają Ofiarom Wojny W Sierra Leone:
Przyczyny szpitalu św. Ducha w Makeni (Sierra Leone) zespół ze Szpitala św. Jadwigi w Trzebnicy przeprowadza operacje z dziedziny chirurgii rekonstrukcyjnej i plastycznej kończyn górnych. Pacjentami naszej niedobór witaminy d zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek.
Objawy Na Świecie Działa 160 Banków Mleka Kobiecego. Czy Taki Ośrodek Powstanie W Polsce?:
Przyczyny przeprowadzone w 2008 r. wykazały, iż na Mazowszu tylko 10 procent wcześniaków jest karmionych wyłącznie mlekiem matki, a ok. 76 procent dokarmia się sztucznym mlekiem. Pozostałe dzieci otrzymują niedobór witaminy d zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek.
Objawy Nie Dość, Że Biednie, To Jeszcze Brudno, Czyli Jak Się Sprząta W Szpitalach:
Przyczyny czystością korytarz, to pragnienie dyrektora każdego szpitala. Takiej czystości raczej nie da się utrzymać używając tylko szmaty na szczotce. Polska Izba Gospodarcza Czystości zapowiada, iż już od niedobór witaminy d zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek.
Objawy Nowotwory Układu Nerwowego:
Przyczyny ośrodkowego układu nerwowego definiowane są jako skupiska komórek o nieprawidłowym wzroście rozwijające się w tkankach mózgowia i rdzenia kręgowego. Niekontrolowany podział komórek może przypaść w niedobór witaminy d zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek.

Czym jest Niedobór witaminy D zwiększa znaczenie w Słownik medycyny N .

  • Dodano:
  • Autor: