Szpitale pediatryczne stają co to jest
Co to jest, że Szpitale pediatryczne stają przed kolejnymi wyzwaniami. Definicja: Wzrasta liczba.

Czy przydatne?

Definicja Szpitale pediatryczne stają przed kolejnymi wyzwaniami w słowniku

Co to jest: Wzrasta liczba urodzeń. Sprzęt na oddziałach położniczych jest wyeksploatowany, a ministerialne rozporządzenia nakazują, aby w szpitalach było lepiej, nowocześniej... Stąd zapewnienie właściwego poziomu opieki nad noworodkami i wcześniakami stało się najważniejszym zadaniem placówek wyspecjalizowanych w leczeniu najmłodszych pacjentów.

Wśród placówek, które w ostatnim czasie podjęły intensywne działania zmierzające do powiększenia dostępności i poprawy jakości leczenia noworodków i wcześniaków jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Działania te były tym bardziej pilne, bo od nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim ruszył Wydział Lekarski, a oddział niemowlęcy, patologii i wad wrodzonych noworodka WSSD przekształcony został w oddział kliniczny.
Jedyny w regionie
– Szpital Dziecięcy w Olsztynie to jedyny specjalistyczny ośrodek pediatryczny w woj. warmińsko-mazurskim. Już sam ten fakt świadczy o jego znaczeniu dla mieszkańców regionu. Szpital ma świetnych ekspertów, niezłą opiekę i wspaniałą atmosferę, co jest równie istotne z punktu widzenia najmłodszych pacjentów i ich rodziców – podkreśla Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

– Z drugiej strony stale notujemy przyrost hospitalizacji dzieci i liczby udzielanych porad specjalistycznych. Dlatego przy projektowaniu regionalnej służby zdrowia i jej rozwoju szpital dziecięcy jest dla nas bardzo istotnym ogniwem - dodaje marszałek.
– Po wyraźnym "dołku" demograficznym, który przypadł w Polsce w latach 1999-2005, w ostatnim czasie obserwujemy na Warmii i Mazurach przyrost liczby urodzeń - podkreśla dr Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.Oddział obłożony
Jeszcze kilka lat temu szpitale redukowały łóżka pediatryczne przeznaczone do leczenia noworodków i niemowląt. W WSSD zredukowano około 50 łóżek. To pomiędzy innymi dlatego dziś ten szpital stoi przed problemem nadmiernego obłożenia. W porównaniu z rokiem 2000, kliniczny oddział patologii i wad wrodzonych noworodków i niemowląt przyjął w 2007 r. o jedną trzecią pacjentów więcej – łącznie prawie tys. dzieci.
Wzrasta także liczba wcześniaków, wynikająca z rosnącej liczby urodzeń. Obłożenie oddziału sięga 95 procent, co stwarza nie tylko kłopot w zapewnieniu odpowiedniego standardu leczenia, lecz także powiększa ryzyko epidemiologiczne.
To z tych powodów w WSSD zdecydowano, między innymi, o zmianie struktury oddziałowych łóżek na korzyść miejsc noworodkowych i o jego podziale na dwa odcinki. Aktualnie również sześć z dziewięciu stanowisk oddziału intensywnej terapii i anestezjologii służy intensywnej terapii noworodków.
Pomocy nie za wieleBardzo istotną dla przyszłości oddziału jest decyzja samorządu województwa o przekazaniu 1,1 mln zł na zakup sprzętu medycznego, a dzięki sponsorowi każda sala klinicznego oddziału zaopatrzona została w nowe zestawy kapielowo-higieniczno-pielęgnacyjne i stoliki zabiegowe. Oddział został także gruntowanie odnowiony i od września br. był w stanie przyjąć o około 20 procent,, więcej najciężej chorych noworodków i wcześniaków.
– Nasze starania przynoszą zadowalający sukces, jednak traktujemy je jako doraźne – mówi dyrektor Krystyna Piskorz-Ogórek. – Z uwagi na panującą w szpitalu ciasnotę, podjęliśmy kroki zmierzające do poważnej rozbudowy szpitala. Planujemy dobudować nowe skrzydło, gdzie znajdzie miejsce między innymi,, oddział patologii i wad wrodzonych noworodków i niemowląt

Czym jest Szpitale pediatryczne stają znaczenie w Słownik medycyny S .