Wakacje w Holandii: dzieci co to jest
Co to jest, że Wakacje w Holandii: dzieci cierpiące na cukrzycę uczą się zarządzania chorobą.

Czy przydatne?

Definicja Wakacje w Holandii: dzieci cierpiące na cukrzycę uczą się zarządzania chorobą w słowniku

Co to jest Wakacje w Holandii: dzieci cierpiące na cukrzycę uczą się zarządzania chorobą: Cukrzyca to dolegliwość, która wymaga wiele pracy... Trzeba policzyć kalorie albo węglowodany, dobrać i podać odpowiednią dawkę insuliny, zgrać to w okresie. Nauka w trakcie wakacyjnego wyjazdu jest różna w znacznym stopniu od tej organizowanej w szpitalu.

W Polsce na cukrzycę typu 1 choruje około 20 tys. osób poniżej 18. roku życia. Nowych zachorowań stale przybywa. - Cukrzyca jest pierwszą chorobą niezakaźną, w relacji do której WHO użyło ustalenia epidemia. I tak jest. Pośrodku ostatnich 15 lat liczba zachorowań u dzieci wzrosła o 300 procent, szczególnie dotyczy to ekipy najmłodszych - podkreśla prof. Przemysława Jarosz-Chobot z Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Klinika współpracuje z holenderską organizacją charytatywną, która organizuje dla dzieci chorych na cukrzycę wyjazdy wakacyjne, w trakcie których mali pacjenci nie tylko wypoczywają, lecz i uczą się samodzielności i kierowania własną chorobą.
To już 25 latWspółpraca pomiędzy śląskimi szpitalami, Stowarzyszeniem Dzieci Chorych na Cukrzycę, Polskim Związkiem Katolicko-Społecznym a holenderską organizacją Pax Christi Kinderhulp trwa już 25 lat.

– Zaczęła się jeszcze w czasach komunizmu, kiedy w Polsce brakowało wszystkiego. Holendrzy wspólnie z Polskim Związkiem Katolicko-Społecznym zaczęli organizować wyjazdy na wakacje nie tylko dla dzieci chorych, lecz i tych z rodzin zaniedbanych społecznie. Celem wyjazdów było pokazanie dzieciom, iż życie może być dobre, radośniejsze – wspomina prof. Przemysława Jarosz-Chobot.
Gdy rozpoczynała się polsko-holenderska współpraca, nie było jeszcze Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Działacze z Pax Christi trafili na początku do Zabrza, a później do Gliwic, gdzie w Szpitalu Miejskim mieściła się diabetologia dziecięca.
Dzięki tej współpracy co roku ekipa 40 dzieci chorych na cukrzycę wyjeżdża na trzytygodniowe pobyty edukacyjno-wypoczynkowe do Holandii. Pośrodku 25 lat z takiej możliwości skorzystało już 1000 pacjentów.
Radzą sobie świetnieWyjazdy do miejscowości Borculo są w pełni sponsorowane poprzez stronę holenderską. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka zapewnia kadrę lekarzy, pielęgniarek i wychowawców. Turnusy przeznaczone są dla dzieci w wieku od 10 do 13 lat. To jest dla nich zazwyczaj pierwszy wyjazd bez rodziców.
– Gdy zachoruje 2-,3-letnie dziecko wszelakie czynności dotyczące mierzenia poziomu cukru czy podawania insuliny wykonują za niego rodzice. Trudno im zwolnić się z tego obowiązku i przekazać go w ręce dzieci. Na wyjeździe dzieci uczą się samodzielności. Błyskawicznie okazuje się, iż radzą sobie świetnie – mówi Roksana Wałdoch, pielęgniarka, która od 12 lat koordynuje wyjazdy i towarzyszy dzieciom na wakacjach w Holandii.
Przyznaje, iż dzieciom pomaga to, iż widzą swoich rówieśników, którzy sami radzą sobie z całą techniczną „obsługą” dolegliwości. Sporym wsparciem jest także bezpośredni kontakt z lekarzami i pielęgniarkami.
– Cukrzyca to dolegliwość, która wymaga wiele pracy. Trzeba policzyć kalorie albo węglowodany, dobrać i podać odpowiednią dawkę insuliny, zgrać to w okresie i tak dalej Nauka w trakcie wakacyjnego wyjazdu jest różna w znacznym stopniu od tej organizowanej w szpitalu. Prowadzona jest raczej przez doświadczenie i zabawę. Dlatego dziecko uczy się na przykład jak poradzić sobie przy wysiłku fizycznym: wyjściu na basem czy grze w piłkę – tłumaczy pielęgniarka.
Jubileuszowe spotkanieJak podkreśla prof. Jarosz-Chobot, największym wyzwaniem w prowadzeniu cukrzycy u dzieci jest właśnie edukacja dobrego kierowania chorobą i motywacja do samokontroli. Od 25 lat holenderskie wakacje są do tego doskonałą okazją.

23 czerwca w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka spotkają się: burmistrz i radni z holenderskiego Borculo, wolontariusze z Holandii zaangażowani w organizację wyjazdów małych pacjentów i dzieci chorujące na cukrzycę, ich opiekunowie i rodzice, a również lekarze i pielęgniarki zajmujący się diabetologią dziecięcą.
Szpitalna poradnia diabetologiczna GCZD ma pod opieką 1200 pacjentów. Rocznie przybywa ich około 150
Objawy Większe Rejony Operacyjne, Mniej Dysponentów Zespołów: Rusza Nowy System PRM:
Przyczyny w woj. śląskim, podobnie jak w innych regionach, ma działać nowy mechanizm organizacyjny Państwowego Ratownictwa Medycznego. Będzie mniej rejonów operacyjnych i dyspozytorni medycznych, lecz liczba wakacje w holandii: dzieci cierpiące na cukrzycę uczą się zarządzania chorobą.
Objawy W Dniu Matki Też Będzie Boleć, Czyli Raz Jeszcze O Zakazie Opłacania Znieczulenia Porodowego:
Przyczyny Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta zdaje się podtrzymywać stanowisko resortu zdrowia, który uznał, że pobieranie opłat za udzielanie znieczulenia zewnątrzoponowego (ZZO) w trakcie porodu jest zawsze wakacje w holandii: dzieci cierpiące na cukrzycę uczą się zarządzania chorobą.
Objawy W Inowrocławiu Zaszczepią Nastolatki Przeciwko HPV Za Unijne Pieniądze:
Przyczyny przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego znalazły się na liście szczepień rekomendowanych poprzez Ministerstwo Zdrowia. Już 30 samorządów z własnych środków szczepi przeciwko wirusowi brodawczaka wakacje w holandii: dzieci cierpiące na cukrzycę uczą się zarządzania chorobą.
Objawy W Polsce Nie Brakuje Stacji Dializ, Więc Dlaczego W Warszawie Pękają W Szwach?:
Przyczyny usytuowane przy szpitalach mają największe obciążenie przez wzgląd na tym, iż pracują poprzez całą dobę. Ponoszą także najwyższe wydatki, gdyż muszą mieć większy personel. W Warszawie jest za wakacje w holandii: dzieci cierpiące na cukrzycę uczą się zarządzania chorobą.
Objawy Wrocław: Wygrali Z Nowotworem, A Dzisiaj Dają Nadzieję Innym:
Przyczyny dzieci w naszym państwie zapada na dolegliwości nowotworowe, stanowiące - po urazach, zatruciach i innych wypadkach - drugą przyczynę śmierci najmłodszych Polaków. Natomiast wśród zgonów wakacje w holandii: dzieci cierpiące na cukrzycę uczą się zarządzania chorobą.

Czym jest Wakacje w Holandii: dzieci znaczenie w Słownik medycyny W .

  • Dodano:
  • Autor: