Wojna na Dalekim Wschodzie co to jest
Jak było Wojna na Dalekim Wschodzie. Definicja Japonia. Wg umowy z III Rzeszą strefa wpływów tego.

Czy przydatne?

Co to znaczy Wojna na Dalekim Wschodzie definicja

Słownik WOJNA NA DALEKIM WSCHODZIE: Do krajów osi prócz Niemiec i Włoch należała również Japonia. Wg umowy z III Rzeszą strefa wpływów tego państwa miała obejmować tereny leżące za 70° długości geograficznej wschodniej (umowa ze stycznia 1942 roku). Oznaczało to, iż Japonia zmierzać będzie do opanowania Dalekiego Wschodu, wysp Pacyfiku i tak dalej Konkurentem w realizacji tego planu mogły być Stany Zjednoczone, toteż wojnę na Dalekim Wschodzie rozpoczęli Japończycy od ataku na bazę amerykańskiej marynarki wojennej w Pearl Harbor na Hawajach (7 XII 1941 roku). Zniszczenie tam dużej części floty wojennej USA gwarantowało Japonii bezkarność w dalszych podbojach na tym terenie. W istocie, jeszcze w lutym 1942 roku zajęli oni Singapur, 8 III 1942 roku – Indonezję, w kwietniu 1942 roku – Filipiny. Równocześnie jednak atak na Pearl Harbor wymienił dotychczasowe, niechętne angażowaniu się w wojnę, stanowisko Amerykanów. Dostrzegli oni, iż nawet nie uczestnicząc w działaniach zbrojnych, mogą stać się ich ofiarami. Korzystając więc z poparcia Kongresu USA i opinii publicznej, 7 XII 1941 roku prezydent Franklin Delano Roosevelt wypowiedział wojnę Japonii (natomiast 11 XII wojnę USA wypowiedziały Niemcy i Włochy). Potencjał ekonomiczny Stanów Zjednoczonych był na tyle spory, iż błyskawicznie odbudowano zarówno flotę USA, jak i jego lotnictwo. W skutku państwo ten mógł przystąpić do kontrofensywy. W maju 1942 roku bitwa na Morzu Koralowym przekreśliła japońskie plany inwazji na Australię. W kolejnym miesiącu zwycięstwo w bitwie o Midway pozwoliło Amerykanom na stałe utrzymać inicjatywę strategiczną. Etapowo wypierano wojska japońskie z zajętych poprzez nie terenów, co w rezultacie wywołało, iż w 1945 roku Japonia dysponowała jeszcze jedynie Mandżurią. W sierpniu tego roku, na podstawie poprzednich umów do wojny przeciw Japonii przystąpił Związek Radziecki. W czerwcu opanowano Okinawę, wreszcie 6 i 9 VIII 1945 roku zrzucono bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki. Pod wpływem tych wydarzeń cesarz Japonii Hirohito podpisał 2 IX 1945 roku kapitulację na pokładzie pancernika „Missouri”. Akt ten ostatecznie kończył II wojnę światową. Japonia utraciła Mandżurię, południową część Sachalinu i Wyspy Kurylskie. Widok z myśliwca japońskiego na Pearl Harbor Warto pamiętać Decyzję o zrzuceniu bomb atomowych podjął prezydent USA Harry Truman. Bezpośrednio rozkaz taki wydał gen. Carl Spaatz. Samolotem przenoszącym bombę nad Hiroszimę (Enola Gay) dowodził płk Paul Tibbets. Pierwsza bomba atomowa dostała nazwę Little Boy. Daty 7 XII 1941 roku - atak japoński na Pearl Harbor V 1942 roku - bitwa na Morzu Koralowym VI 1942 roku - bitwa o Midway 6 i 9 VIII 1945 roku - zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki 2 IX 1945 roku - kapitulacja Japonii Oś czasu 1914 - zbombardowanie Kalisza poprzez Niemców 1924 - wprowadzenie złotego polskiego jako obowiązującej waluty.

Słownik Wielka Emigracja:
Informacje jakie spadły na Królestwo Polskie po upadku stworzenia listopadowego, doprowadziły do emigracji ok. 11 tys. uczestników tego zrywu narodowego. Wyjeżdżano najczęściej do Francji, Anglii, Belgii wojna na dalekim wschodzie.
Słownik Wojna Księstwa Warszawskiego Z Austrią W 1809 Roku:
Informacje roku Austria, na wieść o kłopotach Napoleona Bonapartego w Hiszpanii, rozpoczęła następną wojnę z Francją. Na pomoc Napoleonowi ruszyło między innymi wojsko Księstwa Warszawskiego. Tę sytuację wojna na dalekim wschodzie.
Słownik Wojna Z Rosją W II Połowie XVII Wieku:
Informacje wojny:– 1654 rok – Kozacy na mocy ugody w Perejasławiu uznali zwierzchnictwo cara Aleksego Michajłowicza. Przebieg działań wojennych:– 1654-1655 rok – dwie armie rosyjskie wkraczają na tereny Ukrainy wojna na dalekim wschodzie.
Słownik Wikingowie:
Informacje nazywani inaczej: Normanami, na Rusi zaś – Waregami) wywodzili się z południowej Skandynawii i Półwyspu Jutlandzkiego. W VIII i IX wieku w konsekwencji walk wewnętrznych i przeludnienia tych terenów wojna na dalekim wschodzie.
Słownik Wojna W Obronie Konstytucji 3 Maja I II Rozbiór Polski:
Informacje Konstytucji 3 Maja pod opieką carycy Katarzyny II zawiązali konfederację w Petersburgu (kwiecień 1792). Od miejsca oficjalnego jej ogłoszenie– Targowicy – nazywana ona jest konfederacją targowicką wojna na dalekim wschodzie.

Kim był, co zrobił Wojna na Dalekim Wschodzie z historii w Słownik historia W .

  • Dodano:
  • Autor: