Loic Fretard dla Rynku co to jest
Co to jest, że Loic Fretard dla Rynku Zdrowia: reformy we Francji nie spełniają oczekiwań.

Czy przydatne?

Definicja Loic Fretard dla Rynku Zdrowia: reformy we Francji nie spełniają oczekiwań w słowniku

Co to jest: Porównując mechanizmy opieki zdrowotnej we Francji i Polsce, Loic Fretard, który dopiero co został dyrektorem szpitala Medicover w Warszawie, twierdzi, iż we Francji mechanizm opieki zdrowotnej jest bardzo scentralizowany, regulowany i nadzorowany poprzez administrację publiczną. Dotyczy to również sektora prywatnego.

– Niemal nie ma w nim miejsca na inicjatywy biznesowe i mogę szczerze powiedzieć, iż w pewnych aspektach francuski mechanizm opieki zdrowotnej podlega zbyt wielu regulacjom – powiedział Loic Fretard portalowi Rynek Zdrowia.
– Aktualna przypadek finansowa ubezpieczeń publicznych, z utrzymującym się od lat wysokim deficytem, skłania wszystkie francuskie rządy do reform: każdy nowy rząd proponuje jakąś nową reformę, ale żadna z nich nie przyniosła dotychczas pożądanych, długoterminowych rezultatów – mówi nam Loic Fretard.
– Lecz trzeba także powiedzieć, iż samo społeczeństwo Francji musi zmienić własne zachowania „konsumenckie”, jeżeli pragnie podtrzymać poprzez kolejne pokolenie mechanizm o dzisiejszej jakości i odpowiedniej kosztowej efektywności – dodaje Fretard.

Wyzwania przed Polską i Europą
Zdaniem naszego francuskiego rozmówcy, cała Europa musi zmierzyć się z problemem deficytu pracowników służby zdrowia, we wszystkich jej specjalnościach, aczkolwiek wybrane państwa odczuwają go może mocniej, niż inne: – Dotyczy to w szczególności Polski, która w ostatnich latach jest „eksporterem pracowników opieki zdrowotnej”. Na szczęście wygląda na to, iż trend rozpoczyna się bez pośpiechu odwracać.
Wg Loica Fretarda, mówiąc o potrzebie zmian w polskiej opiece zdrowotnej, podkreśla, iż zróżnicowane potrzeby Polaków wymagają koegzystencji mechanizmów publicznego i prywatnego:
– Chodzi o to, aby prywatnym spółkom medycznym zapewnić większą swobodę rozwoju, ponieważ to stworzy realną szansę na odciążenie sektora publicznego, a poprzez to pośrednio wpłynie jego lepsze funkcjonowanie.
Doświadczenia zagraniczne
Dyrektor Fretard, który pokieruje nowo powstającym szpitalem Medicover, ma doświadczenia w zarządzaniu szpitalami prywatnymi we Francji i w Wietnamie. Porównując rynki, dochodzi do wniosku, iż ważnych różnic kulturowych między Polską i Francją, nie widzi. W Wietnamie z kolei było odmiennie...
– Kultura Azji jest bardzo odmienna od tej europejskiej – w ważnym stopniu kształtował ją konfucjanizm, nie wspominając o rodzinnym kontekście podejmowania decyzji w sprawach zdrowotnych. W państwach zachodnich pacjent sam podejmuje decyzje dotyczące wyboru terapii, czy innych usług medycznych, oczekuje zachowania poufności danych medycznych, informacji o leczeniu i poszanowania prywatności – przypomina Fretard.
– W czasie gdy w Wietnamie rodzina jest zawsze zaangażowana w leczenie pacjenta, wpływa na jego decyzje, wspiera w trakcie pobytu w szpitalu i pomaga w sfinansowaniu wydatków usług medycznych – mówi Loic Fretard. Lecz i tam jest poczucie potrzeby doinwestowania mechanizmu ze źródeł zewnętrznych. Przed 10 laty wietnamski parlament wprowadził prawo umożliwiające postęp prywatnych inwestycji w sektorze opieki zdrowotnej.
Sięgnąć po międzynarodową akredytację
Szpital Medicover w Warszawie, ktorym pokieruje Loic Fretard, będzie miał między innymi oddział kardiologii inwazyjnej, chorób wewnętrznych, intensywnej opieki medycznej, oddział położniczy z pododdziałem neonatologii i oddziałem intensywnej opieki nad noworodkiem. Przedmiot będzie posiadał także Centrum Rehabilitacji i Centrum Diagnostyczne.
Placówka będzie funkcjonować w trybie 24 godz. na dobę. W szpitalu znajdzie się 5 sal operacyjnych, gdzie docelowo będzie przeprowadzanych powyżej 4000 operacji rocznie. Przedmiot pomieści ok. 180 łóżek, a w przyszłości nawet 270.

Dyrektor Fretard zapewnia, iż w nowym szpitalu wszystkie mechanizmy i procedury zostaną podporządkowane temu, aby zapewnić pacjentom jak najwyższe bezpieczeństwo. Dla osiągnięcia tego celu szef kliniki Medicover zamierza posłużyć się między innymi narzędziami międzynarodowej akredytacji szpitali

Czym jest Loic Fretard dla Rynku znaczenie w Słownik medycyny L .