Ilu lekarzy wyjechało z co to jest
Co to jest, że Ilu lekarzy wyjechało z Polski?. Definicja: Ilu lekarzy wyjechało z Polski? Nie.

Czy przydatne?

Definicja Ilu lekarzy wyjechało z Polski? w słowniku

Co to jest: Ilu lekarzy wyjechało z Polski? Nie wiadomo. Od maja 2004 r. do marca 2008 r. Okręgowe Izby lekarskie wydały wprawdzie 6,5 tys. zaświadczeń potwierdzających kwalifikacje, nie znaczy to jednak, iż wyemigrowali wszyscy, którzy się po nie zgłosili.

- Brakuje dobrego mechanizmu monitorowania migracji – uważa Marek Szewczyński z NIL. – Jak pokazuje życie sama tylko liczba zaświadczeń nie wystarczy. Sporo osób bierze ten dokument kilka razy, sporo bierze i nie wyjeżdża, a nareszcie może być i tak, iż aktualnie nie wszyscy zagraniczni pracodawcy wymagają go od naszych lekarzy.
Najwięcej zaświadczeń wydano w latach 2004-2005. Później ich liczba się zmniejszała. W roku 2008 wydawano ok. 55 zaświadczeń miesięcznie. Od 2004 r. Okręgowe Izby Lekarskie wydały blisko 4,3 tys. zaświadczeń o specjalizacji, nie mniej jednak najwięcej, ponieważ 20 procent stanowią potwierdzenia kwalifikacji dla anestezjologów. Wśród chętnych do wyjazdu przodują także chirurdzy klatki piersiowej, eksperci w dziedzinie chirurgii twarzowo-szczękowej, radiolodzy, ortopedzi i eksperci medycyny ratunkowej. Od chwili wejścia do UE ok. 1,2 tys. zaświadczeń wydano również lekarzom dentystom.
- Polska aktualnie eksportuje personel medyczny. Importu w zasadzie nie ma – podkreśla Marek Szewczyński. – Pośrodku ostatnich trzech lat resort zdrowia wydał raptem 8 decyzji w kwestii uprawnień dla lekarzy zagranicznych. Na 120 tys. lekarzy pracujących w państwie tylko 800 to cudzoziemcy. To faktycznie bardzo niewielki odsetek

Czym jest Ilu lekarzy wyjechało z znaczenie w Słownik medycyny I .