Sposób małopolskiego NFZ na co to jest
Co to jest, że Sposób małopolskiego NFZ na kadrowe białe plamy w opiece zdrowotnej. Definicja.

Czy przydatne?

Definicja Sposób małopolskiego NFZ na kadrowe "białe plamy" w opiece zdrowotnej w słowniku

Co to jest Sposób małopolskiego NFZ na kadrowe "białe plamy" w opiece zdrowotnej: Jeśli nie otworzy się dostępu lekarzy do specjalizacji, to już w niedalekiej przyszłości może dojść do poważnych problemów jeśli chodzi o liczbę lekarzy ekspertów

By zlikwidować "białe plamy" małopolski NFZ planuje w przyszłym roku wydać 344 mln zł na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne (najpierw 2008 r. była to stawka 273,9 mln zł) i już we wrześniu chce ogłosić konkursy. Dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ Maria Janusz poinformowała, iż w woj. małopolskim brakuje około 100 etatów lekarzy ekspertów.
Jak podaje przewodniczący, na terenie Małopolski jest zarejestrowanych około 14 tys. lekarzy, w tym 3122 przekroczyło wiek emerytalny. 7058 to lekarze eksperci, a wśród nich 1808 to osoby, które przekroczyły wiek emerytalny. Pośrodku 5 najbliższych lat na emeryturę odejdzie 1061, w tym 690 ekspertów. Od stycznia 2007 r. zmarło 243 lekarzy, z których 61 nie osiągnęło wieku emerytalnego.
Dodatkowo problem pogłębia emigracja medyków: 848, w tym 433 ekspertów złożyło podania o wydanie dokumentacji potrzebnej do pracy za granicą.

Jako przykład specjalizacji gdzie są braki kadrowe w Małopolsce dr Friediger podaje między innymi: dolegliwości zakaźne: 54 lekarzy, z czego 9 odejdzie na emeryturę pośrodku 5 lat; dermatologia: 98 lekarzy, z czego 38 przekroczyło wiek emerytalny, a poniżej 40 roku życia jest 9; medycyna pracy: 92 medyków, z ktorych tylko 4 ma poniżej 40 lat, a 47 przekroczyło wiek emerytalny, ortodoncja: 39 lekarzy; chirurgia stomatologiczna - 27.
W takich statystykach nie ujęto lekarzy, którzy z różnych względów nie wykonują zawodu. Lekarz podkreślił, iż problem dotyczy całego państwie, nie tylko Małopolski. Jak podał, pośrodku 5 lat wiek emerytalny osiągnie powyżej 11 tys. lekarzy w całej Polsce, nowych adeptów zawodu będzie z kolei około 7,5 tys.
Zdaniem dr. Friedigera, jeśli nie otworzy się szeroko dostępu do specjalizacji to istniejąca już tak zwany dziura pokoleniowa będzie nadal niebezpiecznie się powiększać.
Problem braku ekspertów dostrzega także małopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, który chce przeznaczyć więcej pieniędzy w przyszłym roku na specjalistyczne świadczenia
w takich powiatach Małopolski, gdzie nie ma lekarzy ekspertów
Małopolski wojewoda Jerzy Miller, jak podała PAP, mówił w trakcie konferencji prasowej, iż problemem nie jest brak pieniędzy na świadczenia, lecz to, iż nie ma chętnych, aby je wykonywać. "Samorządy powinny zabiegać o to, aby lekarze chcieli pracować w małych miejscowościach" - mówił Miller.
Z przygotowanej poprzez NFZ mapy dostępności świadczeń medycznych wynika, iż są w Małopolsce powiaty, gdzie nie ma chirurgów dziecięcych, alergologów, nefrologów czy urologów i właściwej opieki psychiatrycznej, długoterminowej i rehabilitacji. Najwięcej lekarzy różnych specjalności brakuje w powiatach dąbrowskim, proszowickim i wadowickim, a jeżeli chodzi o opiekę psychiatryczną - w powiatach nowotarskim, tatrzańskim i limanowskim.
Jak mówiła dziennikarzom dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ Maria Janusz, w całym woj. brakuje ok. 100 etatów lekarzy ekspertów.
By zlikwidować "białe plamy" małopolski NFZ planuje w przyszłym roku wydać 344 mln zł na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne (((najpierw 2008 r. była to stawka 273,9 mln zł) i już we wrześniu chce ogłosić konkursy. Powiększone mają być również opłaty na rehabilitację (w 2009 r. zaplanowano 142 mln zł), opiekę długoterminową (2009 - 112,4 mln zł) i opiekę psychiatryczną (2009 - 126, 4 mln zł).
- Dotąd świadczenia kontraktowane były dla pewnej ekipy powiatów, teraz w opiece specjalistycznej będą one kontraktowane dla jednego powiatu - mówiła Maria Janusz.

Dodała, iż jeżeli mimo starań w którymś powiecie nie uda się pozytywnie rozstrzygnąć konkursów i zapewnić potrzebnych świadczeń, konkursy będą ponawiane.
- jeżeli nadal nie przyniesie to efektu, to będziemy obserwować poziom nadwykonań w powiatach ościennych - zapowiedziała dyrektor małopolskiego NFZ
Objawy Stężenia Greliny I Insuliny W Surowicy Krwi Matek I Krwi Pępowinowej A Parametry Urodzeniowe Noworodków:
Przyczyny insulina i grelina wpływają na metabolizm matki, zwiększając tym samym dostępność składników odżywczych dla płodu. Przypuszcza się także, iż mogą one bezpośrednio wpływać na wzrastanie płodu. Celem sposób małopolskiego nfz na kadrowe "białe plamy" w opiece zdrowotnej.
Objawy Standardy Okołoporodowe - Na Efekty Trzeba Poczekać:
Przyczyny Radowicki Od kwietnia br. obowiązują nowe standardy dotyczące opieki okołoporodowej. Co naprawdę zmieniło się w tym zakresie, będzie można jednak powiedzieć za jakiś czas - mówi nam prof. Stanisław sposób małopolskiego nfz na kadrowe "białe plamy" w opiece zdrowotnej.
Objawy Śpiew Catherine Jenkins Zamiast Narkozy:
Przyczyny iż muzyka ma na człowieka wielki wpływ. Wpływa na napięcie mięśni, układ krążenia, układ oddechowy, układ pokarmowy. Odpowiednio dobraną muzykę można stosować w łagodzeniu bólu i w okresie zabiegów sposób małopolskiego nfz na kadrowe "białe plamy" w opiece zdrowotnej.
Objawy Światowy Dzień Reumatyzmu - Przełammy Stereotypy:
Przyczyny całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Reumatyzmu. Tegoroczne przesłanie to „Ruch usprawnia” (Move to improve), lecz hasło tego dnia powinno brzmieć również „przełammy stereotypy”. W Polsce sposób małopolskiego nfz na kadrowe "białe plamy" w opiece zdrowotnej.
Objawy Strach, Wstyd I Nieodpowiednia Perswazja, Czyli Dlaczego Polki Nie Chodzą Na Badania Cytologiczne:
Przyczyny korzystają z bezpłatnych badań cytologicznych. Dlaczego? - 30-latki uważają, iż są zbyt młode, by mogły mieć problemy zdrowotne, a 50-latki nie idą do lekarza, gdyż wstydzą się przed nim rozebrać sposób małopolskiego nfz na kadrowe "białe plamy" w opiece zdrowotnej.

Czym jest Sposób małopolskiego NFZ na znaczenie w Słownik medycyny S .

  • Dodano:
  • Autor: