Polscy ortopedzi już co to jest
Co to jest, że Polscy ortopedzi już potrafią wszczepiać nowoczesne protezy stawu ramiennego.

Czy przydatne?

Definicja Polscy ortopedzi już potrafią wszczepiać nowoczesne protezy stawu ramiennego w słowniku

Co to jest Polscy ortopedzi już potrafią wszczepiać nowoczesne protezy stawu ramiennego: 62-letni pacjent operowany w Klinice św. Łukasza w Bielsku-Białej dostał szansę na niemal pełną sprawność ręki po wszczepieniu nowoczesnej protezy stawu ramiennego. Nowatorstwo operacji bazuje na zastosowaniu implantu, który aczkolwiek nie "naśladuje" anatomii stawu ramiennego, idealnie go zastępuje.

Nowością na skalę naszego państwie jest jednoczasowe wykonanie transferu przyczepu mięśnia najszerszego grzbietu, a więc jego przemieszczenia, które skutkuje zmianę jego anatomicznej funkcji w celu współpracowania z protezą.
To pierwszy w Polsce zabieg endoprotezoplastyki wykorzystujący tę technikę rekonstrukcji funkcji barku, a trzeci z zastosowaniem protezy Delta. Proteza, o której mowa jest dedykowana pacjentom z dość regularnie spotykanym oderwaniem ścięgien stożka rotatorów, a więc przyczepu ścięgien mięśni umożliwiających rotacyjny ruch ręki w stawie ramiennym. Do takiego urazu dochodzi na przykład wskutek wypadku rowerowego czy upadku przy schodzeniu po schodach. Rehabilitacja jest zazwyczaj nieskuteczna i z czasem wykonanie ruchu ręką w stawie ramiennym jest nie tylko bardzo bolesne, lecz i niemal niemożliwe.
Podpatrzone u mistrzaDo tej pory w państwie pacjenci z oderwaniem ścięgien stożka rotatorów nie byli leczeni przez wszczepienie protezy. Stosowano techniki artroskopowe, lecz ich użycie było możliwe w momencie do ok. roku po stworzeniu schorzenia. Dolegliwość gdyż rozwija się wspólnie z upływem czasu i później staje się niemożliwa do zaoperowania.

Dwu i półgodzinna operację w Klinice św. Łukasza w Bielsku-Białej przeprowadziło dwóch chirurgów: dr Bruno Toussaint z zaprzyjaźnionej kliniki Annecy we Francji i lekarz Roman Brzóska, specjalista w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu
- Dr Bruno Toussaint był jednym z moich nauczycieli w trakcie zagranicznego stażu. W naszym ośrodku zademonstrował kilka chirurgicznych „trików”, które pozwalają na sprawniejsze przeprowadzenie zabiegu. Kolejne zabiegi wszczepienia protezy będzie wykonywał już samodzielnie nasz zespół - mówi portalowi rynekzdrowia.pl lekarz Roman Brzóska,
Implant wszczepiony 62-letniemu mężczyźnie to tak zwany endoproteza „odwrócona”. Nazwa wynika z odwrócenia naturalnych stosunków anatomicznych stawu ramiennego. Wklęsłość, która znajduje się w panewce stawowej jest w protezie zastąpiona półkulą spełniającą rolę głowy kości ramiennej. Z kolei głowa kości ramiennej jest zastąpiona wklęsłością, która - wypełniona polietylenowym wkładem - pełni rolę panewki.
Transfer mięśniaAby w pełni zastosować możliwości tak zbudowanego implantu, chirurdzy z Kliniki św. Łukasza przeprowadzili transfer mięśnia.
- Przenosząc przyczep mięśnia najszerszego grzbietu, doprowadziliśmy do wymiany jego funkcji z rotatora wewnętrznego, na rotator zewnętrzny - objaśnia trudne zawiłości Roman Brzóska.
Dzięki tej operacji chory pozbawiony możliwości posługiwania się chorą kończyną w czynnościach życia codziennego, takich jak sięganie po elementy znajdujące się przed nim, czynności higieniczne czy nawet podanie ręki na powitanie, odzyska sprawność znacząco przewyższającą te proste zakresy ruchów. Pacjent będzie mógł posługiwać się ręką z wszczepionym implantem niemal normalnie, w odróżnieniu do sytuacji sprzed zabiegu, kiedy ręka przypominała kończynę sparaliżowaną.
Trudność operacji zastąpienia stawu ramiennego implantem wynika z „zawieszenia” stawu w tkankach miękkich. Dlatego operacja założenia protezy musi być przeprowadzona w sposób oszczędzający, tak by nie uszkodzić struktur nerwowych i naczyniowych w rejonie ramienia. W przeciwnym razie może dojść do porażenia nerwów, a w następstwie i mięśni decyzyjnych o ruchomości stawu.
NFZ zrefundujeProtezę wszczepioną 62-latkowi skonstruowano dla pacjentów z nienaprawialnymi uszkodzeniami ścięgien stożka rotatorów stawu ramiennego.

Jak wyjaśnia lekarz Roman Brzóska, z upływem czasu, przy takim uszkodzeniu jakim jest całkowite oderwaniu stożka rotatorów, mięśnie ulegają degeneracji tłuszczowej a oderwane brzegi ścięgien cofają się praktycznie do brzegu panewki stawowej, co uniemożliwia wykonanie zabiegu rekonstrukcji ścięgien.
Wspomniany implant jest wszczepiany na Zachodzie od ok. 10 lat i stale udoskonalany, co wpłynęło między innymi na pomniejszenie liczby powikłań.
Zabieg wszczepienia protezy jak i implant są refundowane poprzez NFZ, jednak jak dotąd ta procedura nie była szerzej służąca w państwie z racji na skomplikowaną technikę operacyjną jakiej wymaga. Sam implant kosztuje około10 tys. zł.
Oderwanie ścięgien stożka rotatorów jest trzecią co do częstości występowania chorobą barku. Dolegliwości barku z kolei są trzecią co do częstości występowania chorobą wymagającą interwencji ortopedycznych
Objawy Pokrzywka W Chorobach Nowotworowych:
Przyczyny problemem interdyscyplinarnym i pojawia się także w praktyce lekarza onkologa. Streszczenie artykułu „Pokrzywka w chorobach nowotworowych” (Współczesna Alergologia Info, 2010,V,1; s. 35-38 polscy ortopedzi już potrafią wszczepiać nowoczesne protezy stawu ramiennego.
Objawy Pięć Lat Po Transplantacji: "Pani Na Nerkę To Nie Umrze":
Przyczyny przeszczepienie nerki w Polsce przeprowadzono 26 stycznia 1966 roku. Był to 621 zabieg transplantacji nerki na świecie. Dwa lata potem odbył się pierwszy w państwie przeszczep nerki pobranej od polscy ortopedzi już potrafią wszczepiać nowoczesne protezy stawu ramiennego.
Objawy Podlaskie: Kontraktowanie Rehabilitacji Na Cenzurowanym, Protest Przed Siedzibą Funduszu:
Przyczyny pracowników szpitali, związkowców i pacjentów protestowało we wtorek (13 grudnia) przed siedzibą Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Białymstoku przeciw konkursowym rozstrzygnięciom Funduszu na polscy ortopedzi już potrafią wszczepiać nowoczesne protezy stawu ramiennego.
Objawy Pacjent, Który Nie Wykona Wymaganych Badań, Powinien Płacić Wyższą Składkę:
Przyczyny Szczylik, kierownik Kliniki Onkologii w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie Narodowy Fundusz Zdrowia jest organizacją zainteresowaną wyłącznie przyjmowaniem pieniędzy i nie stawia pacjentom polscy ortopedzi już potrafią wszczepiać nowoczesne protezy stawu ramiennego.
Objawy Przyszłość Pielęgniarstwa Ratunkowego - Wielka Niewiadoma Systemu:
Przyczyny tys. pielęgniarek, przygotowanych do pracy w systemie ratownictwa medycznego, a więc ze specjalizacją w zakresie pielęgniarstwa ratunkowego, chirurgicznego, anestezjologicznego albo pediatrycznego polscy ortopedzi już potrafią wszczepiać nowoczesne protezy stawu ramiennego.

Czym jest Polscy ortopedzi już potrafią znaczenie w Słownik medycyny P .

  • Dodano:
  • Autor: