Poród nie musi tak boleć co to jest
Co to jest, że Poród nie musi tak boleć, czyli dla kogo znieczulenie. Definicja: Wg badań, co 10.

Czy przydatne?

Definicja Poród nie musi tak boleć, czyli dla kogo znieczulenie w słowniku

Co to jest Poród nie musi tak boleć, czyli dla kogo znieczulenie: Wg badań, co 10. dziecko przychodzi na świat w trakcie porodu, który wymaga wykorzystania znieczulenia.
Toczy się następna dyskusja na temat znieczulania zewnątrzoponowego do porodu. Wybrane szpitale już znieczulają własne pacjentki na życzenie w ramach procedur porodowych, inne pobierają ekstra koszty, tłumacząc je brakiem refundacji znieczulenia. NFZ z kolei twierdzi, iż znieczulenie zostało uwzględnione w wycenie procedur porodu.

- W praktyce wygląda to tak, iż średnio na 10 pacjentek tylko dwie, trzy mogą albo chcą dostać znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu - twierdzi Edyta Grabowska-Woźniak, rzecznik prasowy NFZ.
- Pozostałę pacjentki nie kwalifikują się ze względów medycznych, sytuacyjnych (jest już za późno na podanie znieczulenia, ponieważ pacjentka trafia do szpitala w końcowej fazie porodu) albo zwyczajnie nie chce znieczulenia - dodaje Edyta Grabowska-Woźniak.
Wydatek znieczulenia do porodu prywatnie w szpitalach wynosi od 300 do 700 złotych. W Szpitalu Księżnej Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej taka usługa kosztuje 400 zł, w szpitalu św. Zofii przy ul. Żelaznej – 600 zł, a w szpitalu im. św. Rodziny przy ul. Madalińskiego – 700 zł.

Bezpłatnie i na życzenie
Mało wciąż jest w Polsce szpitali, które za znieczulenie zewnątrzoponowe nie pobierają od pacjentek opłat. Rutynowo porody ze znieczuleniem przeprowadza Powiatowe Centrum Zdrowia SA NZOPZ Szpital Powiatowy w Kluczborku (woj.opolskie). Dr Jurij Murenko – szef spółki Anesta, świadczącej na rzecz szpitala usługi anestezjologiczne powiedział dziennikarzom, iż w tym szpitalu znieczulenie jest podawane na życzenie. Zapewnia przy tym, iż materiały do znieczulenia i leki nie są drogie. Samo znieczulenie zaś wykonują anestezjolodzy, którzy pełnią właśnie dyżur. Pozytywnym rezultatem podawania znieczuleń – w opinii Murenki – jest spadek liczby cięć cesarskich, co zaobserwował w kluczborskim szpitalu.
Ruszył dopiero co program pilotażowy na Dolnym Śląsku zainicjowany poprzez wojewodę Rafała Jurkowlańca. W rezultacie, w Szpitalu Specjalistycznym im. Falkiewicza na wrocławskim Brochowie pacjentki już rodzą bez bólu. Podobnie wkrótce będzie w Akademickim Szpitalu Klinicznym im. J. Mikulicza-Radeckiego, a pod koniec tego roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy.
W największej porodówce na Opolszczyźnie – Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym przy Reymonta w Opolu – za znieczulenie na życzenie pacjentka musiała do niedawna zapłacić 600 zł, teraz szpital zszedł z ceną do 300 zł, a więc de facto do wyceny NFZ procedury znieczulenia do porodu, obowiązującej do wprowadzenia rozliczeń wg jednorodnych grup pacjentów.
Kiedy jednak zabrakło osobnej wyceny procedury znieczulenia, szpitale uznały, iż wobec braku refundacji znieczulać będą odpłatnie, co natomiast zakwestionował resort zdrowia.
Zdaniem płatnika
NFZ twierdzi, iż wycena procedur jest wystarczająca do tego, aby znieczulenie nieodpłatnie ciężarnej zrobić.
– Poród może być rozliczony w czterech ekipach o różnej wycenie punktowej w zależności od rozpoznań i wykonanych pacjentce procedur – tłumaczy Edyta Grabowska-Woźniak, rzecznik prasowy Funduszu.
Na 33 punkty wyceniono poród, na 46 – poród mnogi albo przedwczesny. Patologia ciąży albo płodu z porodem ponad 5 dni – to 56 punktów, a ciężka patologia ciąży z porodem, przy diagnostyce rozszerzonej i leczeniu kompleksowym ponad 10 dni jest wyceniona na 156 punktów.

– W każdej z czterech grup może zostać rozliczony poród naturalny, naturalny ze znieczuleniem zewnątrzoponowym albo skończony cesarskim cięciem – informuje Edyta Grabowska. Jak wyjaśnia, zdaniem NFZ,
wydatek znieczulenia jest skalkulowany w ekipach i nie ma potrzeby tworzenia odrębnego świadczenia medycznego.
Prof. Sławomir Suchocki, znany ginekolog i położnik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Ginekologiczno-Położniczego w Wałbrzychu twierdzi jednak, iż znieczulenie nie zostało uwzględnione w wycenach procedur: – Za wszystkie porody NFZ płaci tak samo. Podobnie jest z cięciami cesarskimi, które przed wprowadzeniem JGP były droższe o 400 złotych niż poród siłami natury, teraz wycena jest taka sama jak porodu fizjologicznego.
Problemami organizacyjnymi, brakiem anestezjologów i funduszy tłumaczą się szpitale, które pod wpływem opinii publicznej wracają, aczkolwiek w okrojonym zakresie, do znieczuleń w trakcie porodu i próbują walczyć o zmianę finansowania procedur. NFZ uważa, iż
wydatek znieczulenia został w nich uwzględniony i nie ma potrzeby tworzenia osobnych.
Co 10. kobieta prosi o znieczulenie
Opolski konsultant w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii, dr Józef Bojko, twierdzi, iż niezbędne są systemowe rozwiązania finansowe, umożliwiające powszechne wykorzystywanie znieczulenia do porodu. – ponieważ jeżeli 24 procent rodzących po raz pierwszy ustala ból jako nadzwyczajnie mocny, to takich danych nie można lekceważyć – mówi dr Bojko.
Szpital w Wałbrzychu przeprowadził swoje badania, które pokazały, iż tak faktycznie skala problemu, a tym samym i wydatków znieczuleń jest niewielka. – 10 procent kobiet chce mieć znieczulenie i kwalifikuje się do niego – potwierdza prof. Suchocki. – Jeśli więc w Polsce rodzi się rocznie 370-380 tys. dzieci, to
wydatek znieczuleń w skali państwie wyniósłby nie więcej niż kilkanaście mln złotych – rozważa prof..
Jacek Tulimowski, warszawski ginekolog i położnik, dodaje, iż te kapitał nie są spore wobec wydatków, jakie trzeba ponieść, gdy w grę wchodzi interwencja chirurgiczna i szycie popękanego krocza, podawania leków czy opieka psychologa po traumatycznych przeżyciach.
W zasadzie z opiniami ginekologów zgadza się NFZ. – W praktyce wygląda to tak, iż średnio na 10 pacjentek tylko dwie, trzy mogą albo chcą dostać znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu – mówi Edyta Grabowska-Woźniak, rzecznik prasowy NFZ. – Reszta nie kwalifikuje się ze względów medycznych, sytuacyjnych (jest już za późno na podanie znieczulenia, ponieważ pacjentka trafia do szpitala w końcowej fazie porodu) albo zwyczajnie pacjentka nie chce znieczulenia.
kapitał na znieczulenia zewnątrzoponowe przy niezbędnej skali wydają się rzeczywiście nieduże. Dyskusja trwa
Objawy Przybywa Dzieci Z Nadwagą I Otyłością. Czy Program Promocji Zdrowia W Szkołach Jest Skuteczny?:
Przyczyny raportu NIK, opublikowanego 16 listopada br., wynika, iż w Polsce przybywa dzieci z nadwagą i otyłością. Kontrolą objęto lata 2009-2011. Już 18 procent uczniów zmaga się z tym narastającym problemem poród nie musi tak boleć, czyli dla kogo znieczulenie.
Objawy Prywatni Kontra Publiczni, Czyli Spór O Transport Sanitarny Chorych:
Przyczyny czerwca) prywatne spółki zrzeszone w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Pracodawców Transportu Sanitarnego i Ratownictwa Medycznego wyjadą własnymi karetkami na ulice Tarnowa, aby zaprotestować przeciwko poród nie musi tak boleć, czyli dla kogo znieczulenie.
Objawy Pacjent, Który Nie Wykona Wymaganych Badań, Powinien Płacić Wyższą Składkę:
Przyczyny Szczylik, kierownik Kliniki Onkologii w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie Narodowy Fundusz Zdrowia jest organizacją zainteresowaną wyłącznie przyjmowaniem pieniędzy i nie stawia pacjentom poród nie musi tak boleć, czyli dla kogo znieczulenie.
Objawy Pomorze: Noworodki Będą Transportowane Śmigłowcem LPR Zamiast Karetką N?:
Przyczyny Wojewódzki NFZ opublikował na swojej witrynie internetowej komunikat dotyczący przewozów noworodków w stanie zagrożenia życia śmigłowcami ratowniczymi. Komunikat wywołał burzę emocji wśród lekarzy poród nie musi tak boleć, czyli dla kogo znieczulenie.
Objawy Po Wygranej Walce Z Rakiem Nadchodzi Trudny Czas Leczenia Skutków Terapii:
Przyczyny obserwowane są nawet do kilkudziesięciu lat po zakończeniu leczenia onkologicznego, między innymi chemioterapii Terapie onkologiczne nie są pozbawione skutków ubocznych, regularnie poważnych, które poród nie musi tak boleć, czyli dla kogo znieczulenie.

Czym jest Poród nie musi tak boleć znaczenie w Słownik medycyny P .

  • Dodano:
  • Autor: