Warszawa i Kraków pożegnają co to jest
Co to jest, że Warszawa i Kraków pożegnają prezydencką parę: pogotowie i szpitale w pełnej.

Czy przydatne?

Definicja Warszawa i Kraków pożegnają prezydencką parę: pogotowie i szpitale w pełnej gotowości w słowniku

Co to jest: Powyżej pół miliona żałobników na warszawskim Placu Piłsudskiego w sobotę (17 kwietnia), setki tys. na krakowskim Starym Mieście w niedzielę (18 kwietnia) i kilkadziesiąt głów różnych krajów na Wawelu. - To niewiele komfortowa przypadek dla służb medycznych i ratowniczych, lecz nie obawiamy się tego. Mamy doświadczenie i odpowiednie środki - zapewnia Paweł Siennicki, doktor miasta z Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu m. st. Warszawy.

Uroczystości żałobne i pogrzebowe w Warszawie i Krakowie to wielka operacja logistyczna, której będą musiały sprostać odpowiednie służby. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, całość przygotowań do uroczystości pogrzebowych koordynuje zespół ministra Michała Boniego z Kancelarii Premiera, lecz w praktyce decyzje dotyczące zabezpieczenia medycznego uroczystości w Warszawie zapadają między przedstawicielami wojewody, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego Meditrans SPZOZ i stołecznego ratusza.
Na warszawskim placu Piłsudskiego uroczystości żałobne zaczną się w sobotę w samo południe. Uczestnicy zgromadzą się także w Ogrodzie Saskim i na sąsiednich ulicach, śledząc ich przebieg na telebimach. Pod Krzyżem Papieskim na placu, przy specjalnie przygotowanym ołtarzu, znajdą się zdjęcia ofiar katastrofy. O godzinie 13 zostanie odprawiona msza poprzez przedstawicieli polskiego Episkopatu. Wszystkie służby w Warszawie zostaną postawione w stan najwyższej gotowości.
Punkty medyczne w namiotach– Będziemy dysponowali powyżej 20 karetkami, zorganizujemy na terenie i w okolicach Placu Piłsudskiego 7 namiotów, punktów medycznych z łóżkami dla poszkodowanych. Każdy z nich będzie obsługiwany poprzez zespoły dwóch ambulansów. Udzielą one pomocy potrzebującym na miejscu, lecz mogą również wozić pacjentów do pobliskich szpitali, które będą w ciągłej gotowości, ze powiększonym personelem i zapasem łóżek – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Paweł Siennicki z Urzędu m. st. Warszawy.

Wojewódzkiemu pogotowiu pomogą w zabezpieczaniu uroczystości żałobnych również zespoły z województwa śląskiego, skąd przyjadą 3 karetki.
Trzonem operacji zapewnienia bezpieczeństwa medycznego będą jednak piesze patrole ratowników medycznych, w pierwszej kolejności z organizacji harcerskich, PCK, Maltańskiej Służby Medycznej, Straży Pożarnej.
– Mają oni na bieżąco udzielać pierwszej pomocy i odprowadzać do karetek. Spodziewamy się, w pierwszej kolejności zasłabnięć, odwodnień, wyziębień, i tym podobne Takie zdarzenia będą stanowiły 95 procent interwencji – ocenia Paweł Siennicki. – Część ratowników pojawi się na placu już w piątek wieczorem, tak aby przygotować się do sobotniej akcji. Zostanie tam ustawiony jeden spory namiot, specjalnie na ich potrzeby – dodaje Siennicki.
VIP-ami zajmie się szpital MSWiAOsoby chore będą przewożone m.in do Szpitala Praskiego, Czerniakowskiego, Wolskiego i na Solcu, a również do lecznicy przy ul. Lindleya. Do soboty przygotowuje się również Centralny Szpital Kliniczny MSWiA przy ul. Wołoskiej, wyznaczony do ewentualnej obsługi VIP-ów.
– Od piątku wstrzymujemy przyjęcia planowe, chcemy także wypisać możliwie jak największą liczbę pacjentów. Na każdym oddziale będzie minimum 5 dodatkowych wolnych miejsc. Zamierzamy także wzmocnić obsadę ekspertów pod telefonem, którzy w przypadku konieczności przyjadą na miejsce. Do obsługi VIP-ów wydzielamy odrębny oddział. Będziemy w stanie zabezpieczyć dodatkowo ok. 100 miejsc bez ewentualnych dostawek – tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl Jarosław Buczek, rzecznik Służby Zdrowia MSWiA.
Ponadto szpital przygotowuje 4 dodatkowe zespoły wyjazdowe.
– Jesteśmy przygotowani na wszelakie ewentualności – podsumowuje sytuację w stolicy Marek Niemirski, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie.

A w Krakowie...W niedzielę (18 kwietnia) rano przylecą z Warszawy trumny z ciałami pary prezydenckiej, które dojadą w kondukcie żałobnym do Bazyliki Mariackiej. O godzinie 14 rozpocznie się tam msza. Po jej zakończeniu uroczystości przeniosą się na Wawel, gdzie trumny zostaną złożone do krypty.
– Wojewoda małopolski powołał sztab do spraw zabezpieczenia medycznego, którym kieruje Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Zadaniem służb medycznych będzie zabezpieczenie VIP-ów i wszystkich osób przybyłych na uroczystości pogrzebowe – mówi Barbara Grzybek-Korgól, rzecznik Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.
Zabezpieczenie medyczne powinno objąć wszystkie osoby na trasach przejazdu konduktu pogrzebowego i w miejscach wyznaczonych na uroczystości. Obejmuje ono również opiekę szpitalną, którą zagwarantują krakowskie szpitale, zwiększając na ten dzień obsadę personelu medycznego. Wszystkie Szpitalne Oddziały Ratunkowe będą udzielały pomocy uczestnikom uroczystości, czynne będą także ambulatoria podstawowej opieki zdrowotnej udzielające świadczeń w dni świąteczne.
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe zostanie także wsparte zespołami ratownictwa medycznego z województw sąsiednich.
– Aktualnie ustalamy szczegóły dotyczące liczby karetek, które przyjadą z innych regionów – zaznacza Barbara Grzybek-Korgól.
Są procedury i poradnik dla uczestnikówWszystkie zespoły ratownicze uczestniczące w zabezpieczeniu uroczystości pogrzebowych będą dodatkowymi karetkami pogotowia. Ambulanse zakontraktowane poprzez NFZ i na co dzień zabezpieczające Kraków i okolice pozostaną do dyspozycji mieszkańców i będą wyjeżdżały tylko w wyjątkowych przypadkach. Do dyspozycji służb medycznych będą także dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
W dziedzinie patroli i stacjonarnych punktów krakowskie służby współpracują z PCK, Maltańską Służbą Medyczną, ZHP, ZHR, PSP i OSP.
– Te organizacje brały udział w zabezpieczaniu sporych masowych uroczystości i mamy już wypracowane procedury postępowania i współpracy, co jest sporym ułatwieniem przy tak ekspresowym tempie przygotowań. Jesteśmy w czasie ustalania liczby patroli, punktów stałych i ruchomych – dodaje rzecznik krakowskiego pogotowia.
Krakowskie służby opracowały także poradnik dla osób udających się na uroczystości: jak należy się przygotować z uwagi na bezpieczeństwo zdrowotne i jakie dokumenty zabrać ze sobą i poinformowały o wszystkich Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i ambulatoriach POZ działających w dni świąteczne

Czym jest Warszawa i Kraków pożegnają znaczenie w Słownik medycyny W .