O szkoleniach i epikryzie co to jest
Co to jest, że O szkoleniach i epikryzie, czyli jak edukować pacjenta kardiologicznego. Definicja.

Czy przydatne?

Definicja O szkoleniach i epikryzie, czyli jak edukować pacjenta kardiologicznego w słowniku

Co to jest O szkoleniach i epikryzie, czyli jak edukować pacjenta kardiologicznego: Pomimo starań jakie lekarze wkładają w przygotowanie i wytłumaczenie zaleceń, część pacjentów, dopóki nie dojdzie do zagrażającego życiu incydentu, i tak się do nich nie stosuje; lecz to już temat na inny tekst...
Jak efektywnie wyedukować pacjenta kardiologicznego narażonego na nagłą śmierć sercową i jego rodzinę, by w wypadku zagrożenia życia reagowała w poprawny sposób? Na Pomorzu rodziny takich pacjentów będą mogły przejść bezpłatne szkolenie, w trakcie którego psycholog i kardiolog opowiedzą i pokażą co należy robić aby uratować życie bliskiej osobie.

Czy takie szkolenia powinny być normą na oddziałach kardiologicznych? Specjaliści uważają inicjatywę za cenną, jednak stawiają na rozwiązania sprawdzone u naszych zachodnich sąsiadów.
– W minioną sobotę (16 stycznia) rozpoczęło się pierwsze szkolenie 16-osobowej ekipy. Będzie obejmowało wykład kardiologa, rozmowy z psychologiem i ćwiczenia na fantomach. Szkolenie jest bezpłatne dla rodzin, a jego wydatek pokrywa fundacja związana z oddziałem szpitalnym. Będzie to kosztowało około 5 tys. zł – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Zbigniew Łajkowski, ordynator Oddziału Kardiologii Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku, pomysłodawca powstania kursów dla rodzin pacjentów.
Czekając na karetkęZbigniew Łajkowski na razie chce wyszkolić rodziny pacjentów ze swojego oddziału, jednak stosunkowo zdobywania funduszy chciałby rozszerzać tą działalność.

– Życie z osobą, której zagraża nagła śmierć sercowa jest trudne. Regularnie poprzez bark wiedzy i zdenerwowanie rodzina nie jest w stanie pomóc pacjentowi przed przyjazdem karetki pogotowia – wyjaśnia ordynator. – Mamy wielu chętnych na to szkolenie – dodaje.
W okresie szkolenia, w ramach zajęć praktycznych rodziny będą uczyć się jak poprawnie wykonać masaż serca czy sztuczne oddychanie na fantomach. Zostaną także przeszkolone w dziedzinie korzystania z defibrylatorów dostępnych w miejscach publicznych. – Tu prócz kwestii typowo technicznych przeszkolimy także w dziedzinie organizacji pomocy w miejscu zdarzenia – opowiada nasz rozmówca.
Powtórek nie będziePrzekonany o sporym wpływie szkoleń na świadomość rodziny chorego chciałby, by każda ekipa szkolących się powtarzała szkolenie po kilku tygodniach.
– Nie chodzi tu o sprawdzian, a raczej utrwalenie zdolności. W zdenerwowaniu regularnie człowiek zapomina jak powinien się zachować. Jeśli utrwalimy wiadomości to co najmniej część z nich zostanie poprzez osoby wyszkolone użyta niejako automatycznie.
Niestety na razie powtórek dla uczestników szkoleń nie będzie, gdyż nie ma na to środków.
Prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, jeden z najznakomitszych polskich kardiochirurgów uważa, iż wszelakie inicjatywy szkoleniowe w tym względzie są cenne, jednak stawia na sprawdzone metody, choćby poprzez naszych zachodnich sasiadów.
Pacjencie: słuchaj lekarza– Pacjent wypisywany ze szpitala powinien zostać poinformowany poprzez lekarza o zaleceniach, o tym na czym powinien się skupić. Powinien także otrzymać materiały czy foldery dotyczące dolegliwości, które na spokojnie będzie mógł przeczytać w domu. W przypadku potrzeby powinien mieć sposobność skorzystania z informacji na temat swojej dolegliwości zawartych na witrynie internetowej – uważa prof. Zembala.
Przyznaje, iż w godzinach pracy bywa, iż brakuje mu czasu na dogłębne, indywidualne wyszkolenie wypisywanego pacjenta. Dlatego stawia w dużej mierze właśnie na przekazanie odpowiednich materiałów i dobrze skonstruowaną epikryzę, a więc analizę postępowania lekarskiego wydawaną po zakończeniu całego postępowania z chorym na wszystkich etapach procesu diagnostyczno-leczniczego, którą pacjent otrzymuje po zakończeniu leczenia szpitalnego.
Po polsku, a więc zrozumiale– W Polsce ciągle nie kojarzymy idei epikryzy. Kiedyś kluczową trudnością było to, iż pisano ją po łacinie. Epikryza to podsumowanie dotyczące działań podejmowanych w trakcie leczenia pacjenta. Nie może być regułą wymienianie jedynie wyników badań, które na przykład po niedługim czasie się zdezaktualizują. Epikryza jest także istotnym elementem informacji dla chorego – tłumaczy prof..
Wiadomość przekazana choremu, szczególnie ta pisemna, ma zdaniem prof. Zembali, wielkie znaczenie chociażby dlatego, iż pacjent korzysta potem z leczenia u innych ekspertów, którzy powinni być poinformowani o tym jak należy z takim pacjentem postępować.

Nagłą śmiercią sercową, jak podają eksperci zagrożeni są między innymi pacjenci cierpiący na dolegliwości serca na przykład ci, którzy przebyli zawał
Objawy Onkolodzy Przekonują: Pielęgniarki I Położne Pomogą W Upowszechnieniu Badań Cytologicznych:
Przyczyny tys Polek dowiaduje się, iż ma raka szyjki macicy. Co druga spośród nich przegrywa walkę z chorobą. W czasie gdy z cytologii umożliwiającej inicjalne wykrycie nowotworu korzysta mało powyżej 25 o szkoleniach i epikryzie, czyli jak edukować pacjenta kardiologicznego.
Objawy O Niespełnionych Obietnicach Ministerstwa Zdrowia, Czyli Jak Poprawić Finansowanie POZ:
Przyczyny rodzinnych nakłady na fundamentalną opiekę zdrowotną powinny stanowić 20 procent wszystkich środków przeznaczanych na świadczenia medyczne. W czasie gdy w Polsce wspomniany parametr spada, nie o szkoleniach i epikryzie, czyli jak edukować pacjenta kardiologicznego.
Objawy Osteoporoza: Narażeni Są Wszyscy:
Przyczyny sporą rolę pełni profilaktyka. Na zdjęciu jeden z wielu plakatów ją popularyzujących... Etapowo niszczy i osłabia kości, powodując, iż stają się porowate i kruche, jest jednym z najczęstszych o szkoleniach i epikryzie, czyli jak edukować pacjenta kardiologicznego.
Objawy Opieka Hospicyjna: Wolontariat, Datki I Środki Z Funduszu Już Nie Wystarczają:
Przyczyny opieka hospicyjna wymaga sporych nakładów finansowych, których nie zapewnia jedynie kontrakt z NFZ. Z danych otrzymanych z 38 hospicjów wynika, iż refundacja opieki stacjonarnej i domowej wynosi o szkoleniach i epikryzie, czyli jak edukować pacjenta kardiologicznego.
Objawy Obniżenie Wyceny Procedur W Kardiologii Inwazyjnej Jeszcze Nie Przesądzone:
Przyczyny Zdrowia zamierza w 2012 r. obniżyć wycenę świadczeń w kardiologii inwazyjnej, związanych z implantacją stentów. Fundusz twierdzi, iż musi dostosować wycenę do rzeczywistych wydatków ponoszonych o szkoleniach i epikryzie, czyli jak edukować pacjenta kardiologicznego.

Czym jest O szkoleniach i epikryzie znaczenie w Słownik medycyny O .

  • Dodano:
  • Autor: