Wiosenne zmęczenie a może co to jest
Co to jest, że Wiosenne zmęczenie, a może objaw choroby?. Definicja: Bóle głowy, znużenie.

Czy przydatne?

Definicja Wiosenne zmęczenie, a może objaw choroby? w słowniku

Co to jest: Bóle głowy, znużenie, osłabienie, złe samopoczucie dopadają nas wiosną, gdy świat budzi się do życia. Najczęściej symptomy te są oznaką pozimowego zmęczenia, lecz mogą być również objawem dolegliwości. Badania wykazują, iż syndrom wiosennego osłabienia dotyka od 50 do 60 procent mieszkańców państw europejskich.

Skala problemu sprawiła, iż od kilku lat naukowcy analizują powody osłabienia wiosennego i szukają metod jego zwalczania. Szczególnie, iż konsekwencje przejścia organizmu z okresu zimowego na wiosenny, jak ustalili naukowcy z Instytutu Badań Demograficznych Maxa Plancka w Rostocku, są poważne. Niemieccy badacze przeanalizowali dane powyżej 1 mln osób z Austrii, Danii i Australii i stwierdzili, iż bez względu na obszar, dzieci, które urodziły się wiosną żyją statystycznie najkrócej. Ostatni faza ciąży przypada gdyż na zimę, kiedy matka spożywa mniej witamin.
konsekwencje wiosennego przesilenia mają także skutki ekonomiczne – w tym okresie minimalizuje się nasza wydajność w pracy, a wzrasta absencja, gdyż osłabiony organizm łatwiej zapada na infekcje albo poważniejsze dolegliwości.
Złe samopoczucie, odczuwalne osłabienie, bóle głowy, kończyn i klatki piersiowej, senność, częste rozdrażnienie... Skąd taka reakcja organizmu na start wiosny?

– Wiosenne zmęczenie to jakby spóźnianie biologicznego zegara – mówi lekarz Jacek Miłoszewski, warszawski internista. – Nasz metabolizm ulega przyspieszeniu, ale wolniej przystosowuje się do gwałtownych zmian w otaczającym świecie.
– Przestawienie się z okresu zimowego na wiosenny, na inne temperatury, stanowi poważny wysiłek dla organizmu, który różnie w różnych porach roku funkcjonuje. Np., krew jest rzadsza w ciepłych porach roku, bardziej gęsta – w zimnych – dodaje doktor.
Organizm potrzebuje wzmocnieniaNie nadążamy za zmianą pór roku, gdyż zimą żyjemy i odżywiamy się odmiennie niż wiosną. Dlatego u progu wiosny, aby nadążyć za budzącą się przyrodą, musimy pobudzić wytwarzanie składników układu obronnego, takich jak: przeciwciała, limfocyty T, makrofagi (komórki żerne), komórki NK (z angielskiego: Natural Killer – naturalni zabójcy – kluczowa ekipa komórek układu odpornościowego odpowiedzialna za zdarzenie naturalnej cytotoksyczności), komórki K, które efektywnie zwalczają wirusy, bakterie, obce białka, wywołujące przeziębienie, grypę i inne infekcje górnych dróg oddechowych.
By wyregulować zegar biologiczny, trzeba wychodzić na długie spacery na świeżym powietrzu, ponieważ po zimie, kiedy prowadzimy niewiele aktywny tryb życia, nasz organizm jest niedotleniony.
Niebagatelną rolę tu odgrywa dieta. Z oczywistych względów zimą jemy mniej surówek, chętniej sięgamy po gorące, kaloryczne potrawy, które dostarczają mniej aktywnych enzymów, witamin, łatwo przyswajalnych mikro- i makroelementów.
Warunki pogodowe i wilgotność powietrza, charakterystyczne dla wiosny, regularnie dają mylące znaki co do metody ubierania się. Nierzadko więc lub się przegrzewamy, lub niedogrzewany i wówczas łatwo o infekcje dróg oddechowych.
Co może niepokoićWarto jednak pamiętać, iż osłabienie, zmęczenie i ogólne zniechęcenie, nie muszą być tylko oznaką wiosennego przesilenia, lecz mogą być symptomem dolegliwości.
– Każdy zna swój organizm i wie, jak reagował na wiosnę w wcześniejszych latach – zaznacza lekarz Miłoszewski. – Jeżeli symptomy przesilenia wiosennego są szczególnie nasilone w porównaniu z poprzednimi sezonami i utrzymują się znacząco dłużej niż zazwyczaj, należy zasięgnąć rady lekarza.

– Może się gdyż okazać, iż osłabienie, to symptom niedokrwistości, a znużenie i niechęć do działania, to na przykład oznaka depresji albo subdepresji – tłumaczy Jacek Miłoszewski. – Najlepiej niech doktor wówczas zdecyduje, czy to są symptomy o niepokojącym nasileniu, czy także mieszczącym się w wiosennej normie

Czym jest Wiosenne zmęczenie, a może znaczenie w Słownik medycyny W .