Słownik SŁOWIANIE: Praojczyzną Słowian były tereny między Wisłą i Dnieprem. Od IV wieku rozpoczęli oni ekspansję, co doprowadziło do podziału jednej ekipy etnicznej na Słowian wschodnich, zachodnich i południowych. Najintensywniejsza ekspansja plemion słowiańskich przypadała na VI wiek. W tym okresie między innymi opanowali oni spore obszary Półwyspu Bałkańskiego. Fundamentalną jednostką socjalną Słowian był początkowo ród. W okresie ekspansji terytorialnej stracił on jednak na znaczeniu, a fundamentem stosunków socjalnych stała się wspólnota terytorialna, tak zwany opole, żupa. Z czasem kilkanaście albo kilkadziesiąt opoli, mając wspólne pochodzenie i wspólnych przodków, tworzyło plemię. Decyzje polityczne podejmował wiec, a więc zgromadzenie wszystkich mężczyzn zdolnych do noszenia broni. Na wiecu wybierano między innymi księcia, który początkowo był tylko dowódcą w momencie wojny. Słowianie czcili raczej siły przyrody, a również dobre i złe duchy wód, gór, lasów. Szczególną czcią otaczali oni duchy przodków. Kluczowymi bóstwami Słowian byli: Perun (bóg niebios i piorunów), Weles (bóg magii i zaświatów), Swaróg (bóg słońca). Światowid Rysunek ufortyfikowanej osady słowiańskiej z okresu wczesnego średniowiecza Warto pamiętać W wierzeniach prawie wszystkich Słowian występuje wiara w wilkołaka (inna nazwa stosowana poprzez Słowian: wiłkodłak). Był to demon w połowie ludzki, w połowie zwierzęcy. Genezy zjawiska przemieniania się człowieka w wilka naukowcy szukają w obrzędach wojskowej inicjacji młodzieńców, których odurzano i ubierano w skóry zwierząt, co miało ich zwalniać z wszelkich ludzkich norm. Wilki nie budziły u niektórych plemion strachu; zapraszano je nawet na ucztę wigilijną. Unikano wymawiania ich nazwy, stąd między innymi powiedzenie „nie wywołuj wilka z lasu”. Definicje opole, żupa, okolina – słowiańskie nazwy sąsiedzkiej wspólnoty terytorialnej, która stanowiła podstawę organizacji socjalnej Słowian. Do zadań opola należało między innymi : podział ziemi, rozstrzyganie sporów wewnątrz opola, organizowanie obrony przed wrogami Poezja W. Hensel: Skąd przyszli Słowianie? Warszawa 1984. J. Strzelczyk: Od Prasłowian do Polaków. Kraków 1987. H. Łowmiański: Religia Słowian i jej upadek (VI-XII w.). Warszawa 1986. A. Gieysztor: Mitologia Słowian. Warszawa 1985. Cz. Bialczyński: Stworze i zdusze, a więc starosłowiańskie boginki i demony. Słownik. Kraków 1993. Daty V-VI wiek -moment ogromnych migracji Słowian z terenów między Wisłą i Dnieprem na zachód, wschód i południe Oś czasu 1001-1005 - wojna polsko-niemiecka 1076 - koronacja Bolesława Śmiałego 1113-1116/1117 - prawdopodobna data stworzenia kroniki Anonima zwanego Gallem.
- Słownik Stosunki Polsko-Radzieckie Podczas II Wojny Światowej:
- Informacje Francji rząd emigracyjny kierowany poprzez gen. Władysława Sikorskiego w pierwszym okresie swego istnienia w ten sam sposób ukształtował swój relacja do Niemiec i do ZSRR. Oba państwa uznane zostały słowianie co znaczy.
- Słownik Sport W Starożytnej Grecji:
- Informacje przywiązywali ogromną wagę do sprawności fizycznej. Miejscami, gdzie mogli uprawiać sporty,a zarazem oddawać się rozrywkom intelektualnym, były budynki zwane palestrami albo gimnazjonami. W słowianie krzyżówka.
- Słownik Starożytna Sparta:
- Informacje największym terytorialnie greckim krajem– polis, które powstało z połączenia pięciu osad położonych w dolinie rzeki Eurotas. Ustrój socjalny i polityczny Sparty, tak odmienny od występującego w słowianie co to jest.
- Słownik Sztuka I Kultura Odrodzenia:
- Informacje terenie Włoch nastąpił przełom w kulturze, który zaczął epokę zwaną renesansem albo odrodzeniem. Przemiany owe dotarły do państw Europy Zachodniej w II połowie XV wieku, do Polski zaś na przełomie XV słowianie słownik.
- Słownik Skutki Wielkich Odkryć Geograficznych W XV Wieku:
- Informacje geograficzne w XV i XVI wieku i związana z nimi ekspansja Europejczyków na tereny Ameryki, Afryki i Azji wywołały różnorakie konsekwencje o charakterze politycznym, społecznym, kulturalnym i słowianie czym jest.
Kim był, co zrobił Słowianie z historii w Słownik historia S .